Топ Новости

Катастрофални услови за живот

Понеделник, 03 Февруари 2014

Најлон куќи во кои на земјен под, на тенка постилка спијат бебиња, и тоа во 21 век, благодарение на Владата на РМ

Со фото галерија објавена од пратеникот Самка Ибраимовски видни се катастрофалните услови за живот, на социјално загрозените семејства, на кои им е ускратена социјалната помош бидејќи живеат во “најлуксузни“ живеалишта, низ иронија заклучува Ибраимовски.

- “Погледнете ги сликите и казете го Вашето мислење. Ова е само еден дел од сликите, бидејќи за останатите и ние самите немаме смелост да ги објавиме. Но, за жал, можете да замислите за какви услови станува збор. Куќи од најлон, спиење на земја, во 21 век, благодарение на Владата на РМ“, заклучува пратеникот од Тетово Самка Ибраимовски, кој вчера посети семејства од социјално најзагрозената категорија, без работа, без примања и без простор за нормален живот.

Last modified on Четврток, 06 Февруари 2014 - 05:11

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.