Топ Новости

Научниците ги откриле најстарите остисоци од стопала во Европа

Петок, 07 Февруари 2014

Најстарите стапки, на најсатариот континент датираат пред 800.000 години

 

Најдените стапалки се доказ за присуството на најстарите луѓе во северниот дел на Европа, според еден документ објавен во списанието “PLoS One“.

Трагите од стапалата се еден од најважните, ако не и најважно откритие на бреговите на Велика Британија, рече антрополог Ник Ештон на Британскиот музеј. "Тоа ќе се промени нашето разбирање за првите луѓе во Велика Британија и Европа , изјави Ештон за BBC.

Отпечатоци , кои за прв пат биле откриени во мај минатата година за време на ниска плима, може да припаѓаат на едно древно семејство, на возрасен маж или на неколку помлади мажи или жени во потрага по храна .
Такви откритија се многу ретки. Од досега откриените траги во светски рамки, постари се само три пара стапки, и сите три се во Африка.

Научниците во текот на две неделните истражувања успеале само тродимензионално да ги снимат остатоците од трагите, а потоа ги покрило морето.
Се претпоставува дека се работи за “homo antecessor“ за кого е познато дека живеел во јужните делови на Европа, а кој пристигнал по копнена врска во Велика Британија, која постоеле пред милиони години .

Научниците веруваат дека пред околу 500.000 години во Британија живеел “homo heidelbergensis“ и да од нив понатаму се развиле раните неандерталци пред околу 400.000 години. Неандерталците живееле во Велика Британија до пред 40.000 години, кога пристигнал хомо сапиенсот “homo sapiens“.

Last modified on Сабота, 08 Февруари 2014 - 03:26

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

РКЕ: Струјата во просек поскапува за 7,4 % од 1 јули

Струјата поскапува за 7,4 отсто во просек за првите три блок тарифи. Ова е

Повеќе

Интервју: Со носителката на 7 круни за убавина, Ана Брзанова од Гевгелија

Долгоногата гевгеличанка, носителка на седум титули за убавина Ана Брзанова од

Повеќе

Трговците во туристичките места ќе работат и во недела

Собранието на РСМ ги усвои измените на Законот за трговија.
Делот кој се

Повеќе

Зголемена фреквенција на ГП „Богородица“

Прво лето без корона ограничувања во меѓуграничниот промет ја врати

Повеќе

Уапсен млад гевгеличанец

Агресивното однесување кон службено лице, полициски службеници при ОВР

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.