Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Јубилеен концерт на КУД Бранд Петрушев од Богданци

Петок, 04 Мај 2018

30 години, песна, музика, настапи,меѓународни гостувања  и многу другарувања


{flike}


30 години, песна, музика, настапи, меѓународни гостувања и многу другарувања со членовите на Културно-уметничкото друштво „Бранд Петрушев“ од Богданци, деновиве споделен со домашната публика на сцената на Општинското основно училиште „Петар Мусев“.
Тридеценискиот јубилеј беше збогатен со гостувања на КУД „Извор" - Стари Бановци, Стара Пазова, и на уште две друштва од Република Српска БиХ: КУД „Писковица" - од с.Писковица, Бања Лука, и Фолклорниот состав „Бистрица - Верича".

- „Не дека се беше розево во овие 30 години. Имаше и подеми и падови, но секогаш успевавме со крената глава да продолжиме понатаму, а така ќе биде и во иднина. Напред и само напред во изучување на она што ни го нуди фолклорот.  Благодарност до Локалната самоуправа Министерство за култура на Р. Македонија и сите пријатели, помагатели спонзори без кои не би успеале. Најголема благодарност до многубројната, верна публика која секогаш е присутна на нашите настапи и е императив повеќе“, велат членовите на јубилејниот славеник.

Во духот на традицијата и децениски негуваниот фолклор на овие простори ве потсетуваме со едно оро од репертоарот на „Бранд Петрушев“ изведен од актуелните членови на друштвото, на јубулејниот концерт посветен на 30 годишниот растеж на ова друштво.

Last modified on Петок, 04 Мај 2018 - 01:23

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.