Светско Фудбалско првенство Русија 2018

Недела, 10 Јуни 2018

На 14 јуни започнува 21-вото Светско фудбалско првенство Русија 2018

Од 14 јуни еден месец потоа светот ќе се врти по фудбалската буба мара со почетокот на 21 Светско првенство во фудбал.

Домаќин на светската фудбалска треска за прв пат ќе биде Русија. Ова ќе биде прв турнир кој се одржува во Русија и во Источна Европа воопшто, но ќе биде и прво светско првенство кое ќе се одржува на два континента. Русија е држава која географски се простира на два континента, Европа и Азија, и по одвојувањето на дел од некогашните републики од СССР таа останала најголемата територијално распространета држава. Со овој факт Русија ќе биде најголемата земја географски гледано, која ќе биде домаќин на едно светско првенство.

На турнирот ќе има 32 национални тимови, вклучувајќи ја и домаќинската репрезентација. Вкупно 64 натпревари ќе се одиграат na 12 локации лоцирани во 11 градови. Финалето на светското првенство ќе се одржи на 15 јули во Москва на стадионот „Лужники“.

Првенството почнува следната недела, четврток на 14 јуни 2018.

Last modified on Недела, 10 Јуни 2018 - 15:42

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Невреме во Македонија – ЦУК повикува на внимателност

Попладнево силно невреме беше забележано во Oхридско и во Пелагонискиот регион.

Повеќе

Реакција на Левица - Гевгелија

„Пратеничката Ангелина Петкова од ВМРО-ДПМНЕ наплатила 11.718 евра за патни

Повеќе

Отворен ден: „Учи паметно, работи стручно“ во Гевгелија

Средношколскиот училишен центар „Јосиф осифовски“ вчера одржа презентација на

Повеќе

Уапсени 7 поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ за продажба на плацеви на ЕВН

Седуммина поранешни функционери, но и членови на ВМРО-ДПМНЕ денеска се

Повеќе

Традиционален “Дојран Гурман фест” во Дојран

Од дамнина дојранската трпеза важи за специфична и со зачувани традиционални

Повеќе

Приведен грчки државјанин на Богородица

Редовните полициски контроли и во време на засилени патнички посети на

Повеќе

Заедничката литургија во Скопје на СПЦ и МПЦ-ОА - признаена автокефалноста на

Српската православна црква (СПЦ) на заедничка литургија во Соборниот храм

Повеќе

ПРЕС на ОО на СДСМ Гевгелија

Претседателот на Општинската организација на СДСМ Гевгелија Миле Атанасов

Повеќе

Ново игралиште „Емилија Динева “ во Дојран

Првиот донор на срце во државата, дојранчанката Емилија Динева ќе остане

Повеќе

Притвор за 35 годишен шверцер од Дојран

На 10 минути после полноќ, во текот на вчерашниот ден недела 22 мај лишен е од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.