Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05
Грешка
  • JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со id: 43

„Изгубени Германци“ и „ММЕ кој прв почна“, за прв пат ќе бидат изведени во Њу Јорк

Понеделник, 10 Февруари 2014

 во престижното “Producers' Club“, веднаш до центарот на Бродвеј

 

Ова е прво изведување на престави напишани од македонскиот Чехов, како што многумина го нарекуваат, најбрилијантниот македонски писател, драматургот Дејан Дуковски во Њу Јорк. Преставите ќе се одржуваат секој ден, во два термини. Преставата “Изгубени Германци“, започнува со изведби на 21 Март во 20.00 Часот, а е во режија на Петар Варбанов. А од 28 Март во 22.00 часот, ќе следи претставата “ММЕ кој прв почна”, во режија на Теодор Петелов.

Местото каде ќе се играат овие претстави е престижниот Продуцерс Клуб, кој се наоѓа близу срцето на гламурозниот Бродвеј во Њу Јорк.
Ова се покажува како одлична можност за сите оние македонци кои живеат во Америка, а кои се љубители на театарската драма и комедија, и што копнеат да слушнат и да видат нешто од „дома“ .

Дејан Дуковски, како познат писател и драматург, останува верен на својот талент. Овие две ремек дела, ги препозна театарската компанија TheWhitelisted (www.thewhitelisted.com), која како ловец на добри Балкански претстави, веќе трета сезона им овозможува и американска премиера на врвни дела од Балкански писатели.

Оваа театарска компанија е составена од млади ентузијасти кои потекнуват од повеќе различни земји од Европа, претежно од Балканот. Но и учесници од САД се активни во проектот, поденкакво со европјаните кои имаат за цел да ја донесат и прикажат Балканската култура и уметност и во САД.

Преставите ќе бидат изведувани на англиски јазик, а тимот е составен од млади актери од САД и од Балканот. Овие две претстави, кои што во Македонија доживеја голем успех, а сега ги очекува и американски успех, се поддржани со кампања која може да ја погледнете на веб порталот Rоckethub.com http://www.rockethub.com/projects/37841-the-dukovski-project-2-plays-from-the-balkans Секој што ќе ја поддржи кампањата ќе добие бесплатен билет за претставите, повикуваат организаторите.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.