Топ Новости

Правда за Мила

Петок, 01 Февруари 2019

Пишува Ида Протуѓер: Скандалот со злоупотреба на 19 милиони евра од ПИОМ се претвори во мобинг од ДУИ кон министерката Царовска

 

 

Скандалот со злоупотреба на 19 милиони евра од ПИОМ се претвори во мобинг од ДУИ кон министерката Царовска - пишува Ида Протуѓер:

Заев да го седне коалицискиот партнер и да ги прибере министрите од ДУИ затоа што ова што го прават на Мила Царовска е мобинг.
Груби и Османи велат дека не било злоупотреба на парите што "по грешка" не завршиле во вториот столб, според законот. Па да ги прашам: „Ако некој по "системска грешка" платата наместо на нивна сметка, ја префли на сметка на нивен колега тие ок ќе бидат со тоа вака искрено? Или ќе врескаат дека им е украдена дури и да им биде по "системска грешка" префрлена на хуманитарна организација?“

Кога се носеше пензинската реформа, граѓаните имаа право да одлучат дали придонесите што ги плаќаат ќе им се чуваат во ПИОМ или дел во ПИОМ и 6% во приватниот, задолжителен втор столб. И на тие што штедат во вториот столб буквално им биле украдени парите, можеби по "грешка", тоа истрагата ќе утврди, но не стигнале на нивна адреса. Исто како што платата на Османи ако стигне на друга адреса, тој ќе рече дека му е украдена затоа што не ја добил како што му следува.

Фото: Бујар Османи им се закани со тужби на сите (партии и медиуми) што го ставиле ДУИ во контекст на обелоденетиот случај со злоупотреби во Фондот за пензиско и инвалидско осигурување

Исто така, кога се носеше пензинската реформа, имаше три сценарија за тоа колкава ќе биде "дупката" во ПИОМ поради одливот на парите во вториот столб (затоа што нашиот пензински систем е таков, што од сегашните придонеси се исплаќаат сегашните пензионери). Дупката излезе поголема и од најпесимистичкото сценарио затоа што во калкулациите не беше предвидена варијаблата масовно иселување од Македонија, па буџетските трансфери кон ПИОМ беа се поголеми. Но кусокот на пари за пензии (ако е во право Османи) секако не е грижа ни на сегашните, ниту на идните пензионери туку на државата. Можело да се побуни Османи или Груби кога се граделе споменици и барок зданија, па не биле доволни можеби буџетските трансфери кон ПИОМ, а не да се бунат кога се нарушува темелно довербата во државата дека законски располага со парите на идните пензионери.
Добербата во здравството е на најниско ниво, довербата во правната држава е на нула и сега се уништува довербата дека некој правилно располага со придонесите. И тоа бара темелна истрага и одговорност, а не мобинг врз министерката која се бори против актите кои влеваат недоверба.

Автор: Ида Протуѓер

 

Last modified on Петок, 01 Февруари 2019 - 02:46

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.