Покер на соблекување

Понеделник, 25 Февруари 2019

Kолумната на Џабир Дерала за Цивил Медиа

 

 

И како после човек да им верува на политичарите? Оваа неколкудневна шарада со постапката на одземање на имунитетот на Трајко Велјаноски, уште еднаш покажа дека политичарите се или неспособни да истераат една релативно едноставна процедура во Собранието или се една збирштина од не баш препредени измамници. Мора да се согласиме дека и оваа партија покер се играше на многу несмасен начин.

Навидум преполна со пресврти и неизвесност, играта сега изгледа како да беше однапред наместена. Без оглед на тоа дали сѐ беше само лош театар или навистина постоеше искрена желба да се истера процедурата според законот, резултатот е ист. На крајот, не е ни важно дали имунитетот на Трајко преживеа или не. И онака премногу криминалци избегаа од земјава, почнувајќи од главниот кој си доби и експресен азил во Орбанистан. Останува грдата слика за македонските политичари, оние најважните, според Уставот, што ги носат законите и се директни претставници на граѓанките и граѓаните.

Јасно е дека ВМРО-ДПМНЕ ќе се обидува да ги попречува сите процедури, да ги кочи сите процеси. Јасно е дека нема да дозволи уште еден „нивен“ да изгуби имунитет, бидејќи, нели, „т“ немаат од тероризам и „к“ од криминал. Јасно е дека ДУИ е поврзана со ВМРО-ДПМНЕ со папочна врвца. И јасно е дека СДСМ нема доволно енергија, а по сѐ изгледа, ни волја да ги води процесите во Собранието, онака како што се очекува од една владејачка партија. Наместо тоа, гледаме само лоши и несмасни потези, голема врева за бадијала… Евтина забава за публика што сѐ поретко ја посетува претставата.

И што? Ќе побегне Трајко, ќе побегне и Миле, по некое време и Спиро… Половината криминалци ќе побегнат или ќе се притаат, другата половина ќе бидат амнестирани на различни начини, ќе ги зачуваат парите, па дури и ќе добијат и по некој екстра тендер, ќе ги задржат своите пиони во администрацијата, бизнисот, судството, полицијата, УЈП, регулаторните тела… Па првата половина ќе почне полека да се враќа во земјата и ќе се факторизира.

Целата колумна на Цивил Медиа на следниот ЛИНК.

Last modified on Понеделник, 25 Февруари 2019 - 17:21

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ЈОУДГ „Детска Радост“ со радост расте

Децата од Детската градинка „Детска Радост“ Гевгелија денеска со песнички,

Повеќе

Министерката Тренчевска на средба со гевгелиските пензионери

Здружението на пензионери од Гевгелија брои над 4.500 членови, располага со

Повеќе

Од 1 септември мерки за заштеда на струја

Владата донесе мерки за заштеда на струја до 15 отсто – за домаќинствата и

Повеќе

Невреме во Кавадарци ги поплави и оштети улиците

Обилните врнежи во Кавадарци поплавија подруми од куќи, а оштетена е и главната

Повеќе

Нова инвестиција e.GO во Македонија,вредна 100 милиони евра

Најновата инвестиција во државата доаѓа од Германија и ќе ја претвори

Повеќе

Кривични пријави за двајца гевгеличани

СВР Тетово поднесе кривична пријава против А.Д.(32) од Гевгелија, поради

Повеќе

Одземен пасошот на Жан Митрев како мерка за обезбедување

На барање на ЈО, судија на претходна постапка го прифати предлогот и на

Повеќе

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.