Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

За жените, со љубов

Среда, 27 Февруари 2019

Претпразнична осмомартовска манифестација

 

 

Меѓународниот ден на жената и годинава ќе биде одбележан со поетско-музичка манифестација посветена на сите жени, мајќи, сакани припаднички на понежниот пол.
„За тебе љубов моја“ е традиционална манифестација која на сцената на Народниот театар во Гевгелија ќе ги собере на едно место поетите, музичарите, сценските изведувачи, каде со своите настапи ќе го одбележат Денот на жената 8-ми март.

Настанот е закажан во средата на 6 март со почеток во 20 часот, како претпразнично загревање на сите кои ја заслужуваат честа да да го одбележуваат меѓународнит ден на жената - жените борци, жените работнички, жените мајќи, сите жени кои ги сакаме.

Манифестацијата се одржува по 17-ти пат како сценско-музички подарок за Осмомартовските славеници.
Почетоците на манифестацијата се во далечната 1995 година по идеја на Ице мурџев, слободен поет и Слободанка Мурџева, тогашен директор на градскта библиотека во Гевгелија. Од тогаш па наваму посебен организационен одбор се грижи за промоција на локалните и регионални поети и музичари во намера да дадат свој придонес во одбележувањата на 8-ми Март.
Настанот е во организација на Домот на културата од Гевгелија.

 

Last modified on Среда, 27 Февруари 2019 - 20:25

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.