Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Мојот омилен град во ЕУ

Четврток, 09 Мај 2019

На Денот на Европа, 9-ти Мај, учениците од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија организираа пригоден настан во знак на одбележување на овој значаен ден од светската историја.
Имено, се работи за творење на децата, но на отворено - на градското шеталиште „Маршал Тито“ и на платото пред Народниот театар во Гевгелија.

Темата на творештвата во кои учествуваа повеќе ученици креативци беше "Мојот омилен град во ЕУ". Децата ја препознаваат географската, но и културна блискост со земјите членки на ЕУ и со своите креации ги искажуваа своите знаења. Овде беше и Ајфеловата кула, нaградена креација на учениците од ова училиште на саемот за моделарство во Скопје, (изработена од капачиња за шишиња на тема „Рециклираме“, под менторство на директорот Миле Петров), се цртаа знаменитости од други европски земји, кривата кула во Пиза, портата во Берлин и дуго.

Беа испишани и транспаренти „Мојот омилен град во ЕУ“ на повеќе европски јазици.

Погледнете ја атмосферата со креативците од ООУ „Крсте Мисирков“ денеска во Гевгелија


Last modified on Четврток, 09 Мај 2019 - 15:11

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

Одбележан Светскиот ден на прва помош

По повод Светскиот ден на Првата помош, Црвен Крст на Македонија со град

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.