Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05
Грешка
  • JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со id: 43

Меѓународна награда “Иво Андриќ“

Понеделник, 24 Март 2014

Добитник, писателот Христо Петрески

 

Високото интернационално книжевно признание - меѓународната награда “Иво Андриќ“ денес во Белград му припадна на македонскиот писател Христо Петрески за двојазичното издание (на македонски и српски јазик) на неговата поетска книга “Погрешен човек“.
Книгата ја објави Македонскиот информативен и издавачки центар од Белград и за неа авторот Христо Петрески на Меѓународниот саем на книгата во Белград минатата есен ја доби и наградата “Македон“ за оригинално, креативно и иновативно творештво.

Наградата “Иво Андриќ“ ја доделува Книжевната Академија “Иво Андриќ“ од Белград, а во образложението за наградата се вели дека таа на поетот, есеист и прозаист Христо Петрески му се доделува за внесување на заедничките митски балкански симболи во модерното македонско пеење, како и за повеќегодишна афирмација на врските на српските и македонските писатели и нивното подигнување на институционално ниво.
Инаку, книгата “Погрешен човек“ веќе доживеа две изданија во Белград, а наскоро ќе излезе и на бугарски јазик во Велико Трново (Бугарија).
Македонското издание на поетската книга “Погрешен човек“ го објави “Матица Македонска“ во 2012 година.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.