Тамара осма на Евросонг

Недела, 19 Мај 2019

Македонскиот евровизиски тим со песната „Proud“ со изведба на Тамара Тодевска постигна најдобар успех на Евросонг досега, завземајки го осмото место од 26те изведувачи на вечерашното финале.

Во текот на гласањето од стручните жирија од 41 земја учеснички на Евросонг 2019, Нашата земја и песната на Тамара беше прва се до изјаснувањето на последното жири од Израел кое не ни додели ниту еден поен и со два поени предност не претекна претставникот од Шведска.

Најголемиот бодовен скор до гласањето на 41 земја што го постигна Македонија беа 237 поени.

Во текот на гласањето добивме шест 12ки и тоа од Австрија, Велика Британија, Албанија, Молдавија, Србија и Швајцарија.

По десет поени добивме од Данска, Хрватска, Ерменија, Унгарија и Италија.

Телеволтингот ја смени целокупната слика и победник излезе трето пласираниот од стручните жирија, Даниел Лоренс од Холандија.

 

 

 

 

 

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

"

"

"

"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Last modified on Недела, 19 Мај 2019 - 01:20

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Реакција на Левица - Гевгелија

„Пратеничката Ангелина Петкова од ВМРО-ДПМНЕ наплатила 11.718 евра за патни

Повеќе

Отворен ден: „Учи паметно, работи стручно“ во Гевгелија

Средношколскиот училишен центар „Јосиф осифовски“ вчера одржа презентација на

Повеќе

Уапсени 7 поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ за продажба на плацеви на ЕВН

Седуммина поранешни функционери, но и членови на ВМРО-ДПМНЕ денеска се

Повеќе

Традиционален “Дојран Гурман фест” во Дојран

Од дамнина дојранската трпеза важи за специфична и со зачувани традиционални

Повеќе

Приведен грчки државјанин на Богородица

Редовните полициски контроли и во време на засилени патнички посети на

Повеќе

Заедничката литургија во Скопје на СПЦ и МПЦ-ОА - признаена автокефалноста на

Српската православна црква (СПЦ) на заедничка литургија во Соборниот храм

Повеќе

ПРЕС на ОО на СДСМ Гевгелија

Претседателот на Општинската организација на СДСМ Гевгелија Миле Атанасов

Повеќе

Ново игралиште „Емилија Динева “ во Дојран

Првиот донор на срце во државата, дојранчанката Емилија Динева ќе остане

Повеќе

Притвор за 35 годишен шверцер од Дојран

На 10 минути после полноќ, во текот на вчерашниот ден недела 22 мај лишен е од

Повеќе

Црквата „Св. Кирил и Методиј“ со богата програма за чествување на Сесловенските

Денот на браќата Кирил и Методиј, основоположниците на македонската и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.