Грешка
  • JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со id: 43

Официјално: "SELFIE-то" ментално нарушување

Четврток, 03 Април 2014

Американската психијатриска асоцијација (АПА) официјално го потврди она што многу луѓе го мислеа подолго време: правењето "selfies" фотографии е ментално нарушување

 

Американската психијатриска асоцијација (АПА) официјално го потврди она што многу луѓе го мислеа подолго време: правењето "selfies" фотографии е ментално нарушување.

АПА ја направи оваа класификација за време на својот годишен состанок на одборот на директори во Чикаго. Нарушувањето наречено „selfitis“, се дефинира како опсесивна компулсивна желба да се направат слики од самиот себеси и да се постират на социјалните мрежи, како начин да се поправи недостатокот на самодоверба и да ја пополни празнината во интимноста.

АПА изјави дека постојат три нивоа на нарушување:

- Граничен selfitis: правење слики на самиот себеси најмалку три пати на ден, но не и да ги објавите на социјалните мрежи,
- Акутна selfitis состојба: правење на слики на самиот себеси најмалку три пати на ден и објавување на секоја од фотографиите на социјалните мрежи.
- Хронични selfitis: неконтролирано потреба да се прават слики на самиот себеси деноноќно и објавување на фотографии на социјалните мрежи повеќе од шест пати на ден.

Според АПА, додека во моментов не постои лек за ваквото растројство, привремен третман е достапен преку бихевиористичка терапија ( КБТ). Од друга добра вест е дека КБТ е покриена под Obamacare .

Ова е несакана вест за Макати Сити на Филипините, особено за негов градоначалник , Junjun Binay, синот на актуелниот потпретседател. Макати неодамна беше именуван „selfie главен град на светот“ од страна на „Time Magazine“. Градоначалникот дури организираа тикер лента парада откако на градот му беше доделена оваа ретка чест.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.