Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Гевгелиските планинари пред Преображение на Крчин 2.341 мнв

Понеделник, 19 Август 2019

Викендов 17 и 18-ти август Здружението Планинарски Спортски Клуб „Кожуф“ од Гевгелија учествуваше со 11 члена екипа во искачување на врвот Голем Крчин позициониран на 2.341 метри надморска височина. Врвот Голем Крчин се наоѓа на масивот Дешат и е дел од поголемиот венец Шара-Кораб-Дешат-Крчин-Стогово-Караорман.

Гевгелиските планинари во саботата беа сметени во манастирот „Јован Бигорски“ каде одморија од патот и во неделата рано наутро заедно со останатите учесници на акцијата се упатија со возило до стартната позиција за искачување, а тоа беше селото Битуше. Планинарите и љубителите на природата, околу 600 учесници од повеќе места низ државата, акцијата ја стартуваа во раните утрински часови, околу два часот после полноќ, под светлоста на ѕвездите. Во 3 часот од с.Битуше и искачувањето кон врвот планинарите најголем дел го поминаа во ноќта со челни батерии за во 7 часот утрината да пристигнат на врвот Голем Крчин.

Оваа акција годинава се одржа по четврти пат во организација на „Бигорскиот Манастир“ и сестринствата од манастирите на Светиот Победоносец Георгиј и на Богомајката Пречиста, предводени од благословот на возљубениот ни Старец, Архимандрит Партени. Во присуство на 600 планинари и учесници на акцијата, монасите кои се искачуваа заедно со останатите, на самиот врв Крчин отслужија Божествена Литургија во пресрет на празникот Преображение Христово.

Заради безбедноста на групата оваа година беше присутна единица за спасување на планина и недостапни терени при Црвениот Крст од Охрид како и планинарски водичи со официјално призната лиценца од ФПСМ и МАИВП.


Last modified on Понеделник, 19 Август 2019 - 21:58

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

Одбележан Светскиот ден на прва помош

По повод Светскиот ден на Првата помош, Црвен Крст на Македонија со град

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.