Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05
Грешка
  • JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со id: 43

Како да го препознаете природниот мед

Среда, 09 Април 2014

Постојат три основни вида на мед: природен (чист), фалсификуван и вештачки. Природниот мед се состои од суров мед, фалсификуваниот мед содржи природен мед, но и други состојки, а вештачкиот мед се состои од шеќерен сируп или сируп од пченка, адитиви и бои

 

Постојат три основни вида на мед: природен (чист), фалсификуван и вештачки. Природниот мед се состои од суров мед, фалсификуваниот мед содржи природен мед, но и други состојки, а вештачкиот мед се состои од шеќерен сируп или сируп од пченка, адитиви и бои.

Во продолжение прочитајте како да го препознаете чистиот, природен мед.

Доколку имате можност, купувајте мед директно од пчеларите. Многу пчелари продаваат мед директно на своите фарми за пчели. На тој начин можете да искористите и прилика да поставите прашања околу тоа како го произведуваат медот. Чистиот мед содржи 0% вода. Водата ќе поттикне раст на габи. Немојте чист мед да давате на дете кое е помало од една година.

Прочитајте ја налепницата на медот. Производителите треба да ги наведат сите состојки кои се содржат во медот кои го произведуваат. Ако медот не е чист, тоа треба да го пишува и на налепницата, вклучувајќи го процентот на чистиот мед што го содржи, ако воопшто го содржи.

Потријте малку мед помеѓу показалецот и палецот додека не се распадне. Малку мед ќе се апсорбира во кожата, ако има мед, но чистиот мед е добар за кожата. Природниот мед не е леплив. Ако тој мед што го протривате меѓу прстите е леплив значи дека содржи и шеќер или вештачки засладувачи. Ставете неколку капки мед на хартија. Чистиот мед нема да ја пробие хартијата долго време бидејќи не содржи вода.

Ставете малку мед покрај мравки. Пчелите инстинктивно ги градат кошниците на дрвјата и меѓу карпите. Тие го ставаат медот во кошници за да би го заштитиле од штетници, како што се мравките. Мравките нема да го допираат природниот мед.
Измешајте мед со жолчка од јајце. Ако медот е чист, кога ќе го сматите со жолчката, ќе изгледа како да е варена.
Наполнете една чаша вода и додајте една лажица мед. Чистиот мед ќе се згрутчи и ќе падне на дното, а лажниот мед ќе почне да се топи.
Намачкајте мед на парче леб. Природниот мед ќе го зацврсти лебот за неколку минути. Вештачкиот мед ќе го навлажни лебот бидејќи содржи вода.

Природниот чист мед дава чувство на боцкање во устата веднаш пред голтањето. Лажниот мед тоа не може да го постигне.
Гледајте дали медот ќе кристализира во текот на времето. Имитацијата на медот ќе остане мазна како сируп, без обзир колку долго се чува, додека вистинкиот мед кристализира.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.