Топ Новости

Нека ни' е со среќа на сите!

Четврток, 26 Септември 2019

Безусловното „ДА“ од Бундестагот отвара нова ера за Македонија.
Граѓаните на Македонија по веста за безусловното „ДА“ од германскиот Бундестаг за одредување датум за почеток на преговори со ЕУ за Македонија, со позитивни коментари и колективни честитки се обраќаат на социјалните мрежи.  Ја издвојуваме реакцијата на твитерџијата Леонон, кој напиша:

„Бундестагот поддржа безусловни преговори за членство во ЕУ. Започнува нова ера за сите нас! Посебно за генерацијата која речиси две декади работеше на овој процес. Ретроградните националистички елити се минато. Нека ни е со среќа на сите!“

Со благодарност до германските пратеници се огласи уште синоќа по гласањето со огромно мнозинство „ДА„ во германскиот Бундестаг за Македонија и премиерот Зоран Заев.

Last modified on Петок, 27 Септември 2019 - 11:22

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.