Грешка
  • JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со id: 43

Видео: Вселенски испораки на храна и продукти

Недела, 13 Април 2014

Остварен вселенски контакт на дотурна станица со летечки сателит околу Земјата

 

И вселената стана пазарно зависна од секојдневни продукти. Меѓународните вселенски станици кои со години лебдат во небесниот свод околу нас се зависни од дотур на намирници за екипажот.
Вселенското беспилотно летало „Progress 55“, е снимено како носи испорака за Меѓународната вселенска станица (ISS). Видеото се појави на каналот YouTube во средата (9 април).
„Progress 55“ исто така се нарекува „Progress M-23M“, што потекнува од врвот на една ракета од руско производство, познатите „Сојуз ракети“ за носење храна и други продукти за екипажот на вселенската станица.
На видеото се гледа до сантиметар точната прецизност на спојување на беспилотното вселенско летало со меѓународната вселенска станица (ISS).

Last modified on Среда, 16 Април 2014 - 22:18

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.