Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Концерт на Градски камерен оркестар од Велес

Недела, 03 Ноември 2019

Празничната програма за одбележување на Денот на општина Гевгелија продолжува од утре со нови културни настани, организирани од општинските установи.
Јавна покана до сите заинтерсирани за одбележувањата на Општинскиот празник по повод 7-ми ноември упати и музичкото училиште „Васо Карајанов“ кој е организатор на целовечерен концерт на класична музика со гостување на камерниот оркестар од Велес заедно со солисти изведувачи.

За настанот влезот е слободен, а ќе се одржи на 5 ноември во 20:00 часот во Народниот театар во Гевгелија.

Посетителите ќе имат прилика да уживаат во изведбите на редок репертоар на Градскиот камерен оркестар од Велес. На репертоарот се „Серенада“ и „Детска симфонија“ од Хајдн, Концерт за четири пијана и оркестар од Ј.С. Бах, солистичка зведба на песните од С. Гајдов „Ајде слушај, слушај“ од мецосопранот Веселинка Маџарова, а завршницата е оставена за делото „Обливион“ на С. Пјацоли во изведба на Трајче Малинов - тенор саксафон.
Во програмската изведба ќе настапат и пијанистките Габриела Бочманова, Светлана Ташева и Јованче Бонев. Диригент е м-р Илија Настовски.

Организаторите со срдечност упатуваат покана до гевгеличани да бидат дел од овој несекојдневен настан!

Камерниот градски оркестар во Велес е формиран во мај годинава на денот на Сесловенските просветители, на иницијатива на градоначалникот Аце Коцевски, со цел да се развива културниот живот во општината. Наречен е „Ангел Шурев“ познат музичар од Велес со меѓународна кариера. Шурев бил роден во Велес во 1932, а починал во Белград 2004-та. Тој е ученик на основното музичко училиште тогашно „Киро Димова“, сега „Стефан Гајдов“ во Велес. Завршил специјализација на „Санта Чечилији“ во Рим, каде три години бил диригент во Римската опери. Пред и потоа бил диригент во Белградската опера, Симфонискиот оркестар и хорот на ЈНА во Белград.

Новиот камерен оркестар од Велес што го носи името на овој врвен музичар од нивниот крај е составен од 16 дипломирани музички уметници и зад себе има веќе бројни настапи пред домашната и странска публика. Во вторник гевгеличани ќе имаат прилика да уживаат во нивното музицирање.


Last modified on Недела, 03 Ноември 2019 - 14:18

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.