Топ Новости

Продадете ја зградата од седиштето на ДПМНЕ и обештетете ги граѓаните за вашите 11 години јавашлук

Вторник, 05 Ноември 2019

Прогресивниот данок и одлагањето на неговата примена наиде на одобрување од од стопанската фела, Стопанската комора, од Конфедерацијата на работодавачи, само кај опозицијата предизвика израз на жалопојќи - бараат средствата од наплатениот данок со прогресивна стапка да се вратат кај граѓаните - (читај: кај богатите)
Одговор стаса од власта дека на ВМРО-ДПМНЕ му смета секо проект кој значи повраток на пари кај граѓаните.
Одгоовор имаат и граѓаните - Јованка Дојранлиева од својот Фејсбук профил со порака до Трајко Славевски:


„Поранешниот министер за финансии во владата на Груевски бара да се укине мерката МојДДВ и парите да се употребат за обештетување на лицата опфатени со прогресивниот данок, кој сега се става 36 месеци во мирување.

Што? И ти ли спаѓаш во VIP групата со приходи за прогресивно одданочување? Законот беше наменет за вас кои имате приходи повеќе од просечниот граѓанин.

Јас ја одобрувам мерката МојДДВ.

Ако сакате да обештетувате граѓани за погрешни проекти на владата почнете од Вашите проекти, на ДПМНЕ: почнете од „Скопје 2014“ само што нема кому да му продадете толку споменици и гипс картони.

Продадете ја зградата од седиштето на ДПМНЕ и обештетете ги граѓаните за вашите 11 години јавашлук и негрижа за нивниот живот. Обештетете ја смртта на малата Тамара, обештедете го семејството за загубата на Мартин Нешковски, обештете ги сите упропастени семејства кои останаа без работа од вашите лоши политики и политички каприци.

Е, тогаш, кога ќе се раздолжите за вашите гревови од лекомислени, или смислени крадачки полит-економии, тогаш можете да зборите за Мој ДДВ. Јас мојот повраток на ДДВ не го давам за профитабилните персони кои државата даночно ги оптерети со поголема стапка.

Ти твојот ДДВ не го сакаш. Бујрум подари го на некоја хуманитарна институција.“

 

Last modified on Вторник, 05 Ноември 2019 - 13:00

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.