Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05
Грешка
  • JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со id: 43

Пет причини зошто треба да се јадат јајца

Вторник, 22 Април 2014

Шарените велигденски јајца ги мамат очите со своите бои, но има причина и зошто не треба да ги одбегнувате во вашето домашно мени

Шарените велигденски јајца ги мамат очите со своите бои, но има причина и зошто не треба да ги одбегнувате во вашето домашно мени. За нив постои сознание дека го зголемуваат холестеролот, па новите истражуваат водат „борба“ против таквата репутација укажувајќи дека умереното консумирање на јајца не мора да има негативно влијание врз здравјето.
Еве зошто е добро да бидат присутни јајцата во исхраната, барем привремено.

1 ) Здрава бременост и здрави бебиња
 
Ако јадете јајца повремено додека сте бремени, ќе имате прекрасни деца. Јајцата се полни со холин, Б витамин кој е потребен за бебињата додека се во развој, особено во фазата кога се оформува и развива мозокот на бебето. Холин кај доенчиња го намалува ризикот од ментални нарушувања и ризикот од Даунов синдром.
 
2 ) Заситуваат и ја поттиснуваат гладдта
 
Едно јајце за доручек ќе ви помогне во текот на денот да се чувствуваат помалку гладни. Високото ниво на протеини во нив помага да се создаде чувство на исполнетост, која може да трае преку целиот ден. Ако се обидувате да изгубите некој килограм, а не можете да ја прескокнете вечерата, во текот на денот,  јадете јајце. Во вечерните часови ќе нема да бидете толку гладни.
 
3 ) Зголемени рефлекси
 
Тирозин, аминокиселина во јајцата, помага за забрзана рефлексна реакција. Научниците во текот на нивните истражувања откриле дека тирозинот може да одигра значајна улога во ситуации како што се возење автомобил,  велосипед  и секој друг вид на транспорто возило, и да биде пресуден во одлуката на возачот кога е потребна брза реакција што ја прави разликата помеѓу животот и смртта .
 
4 ) Го намалува ризикот од тумори
 
Антиоксидансите во јајцата може да помогнат во намалувањето на ризикот од рак, но, исто така, за развој на срцеви заболувања. Познато е дека овие две болести се најголемите убијци во САД, според истражувањето од 2011-та година.
 
5 ) Го намалува крвниот притисок
 
Јајцевите протеини може да помогнат во намалувањето на крвниот притисок со дејствување во телото на ист начин како ACE инхибиторите, еден вид на лекови против висок притисок.
 
Добрата вест е, исто така, дека не мора да ја ограничувате употребата на јајцата само за појадок. Подгответе неколку тврдо варени јајца однапред и ќе Ви бидат достапни кога ќе сакате да земете грицки, или нешто друго солено, наместо закуски.

Единственото нешто што треба да се земе предвид е да се ограничи вкупната доза на храна од животинско потекло во текот на денот. Студијата покажала дека белковините од животинско потекло ја зголемуваат смртноста кај возрасните под 65 години. Што значи, освен јајца, месо и други продукти богати со белковини од животинско потекло, не заборавајте да внесувате и доволно овошје и зеленчук, заради природен баланс на одрганизмот, со останатите неопходни материи за нормално функционирање во текот на денот. 

Last modified on Вторник, 22 Април 2014 - 04:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.