Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Хуманитарна трка за болните од Пулмонална хипертензија низ Гевгелија, Богданци и Валандово

Понеделник, 02 Декември 2019

Вчерашниот неделен ден, 1 декември беше во знакот на хуманитарниот полумаратон од Валандово до Гевгелија, долг 35 километри, посветен на болните од Пулмонална хипертензија.

Организатори на маратонот се Здружението на граѓани на лица со пулмонална хипертензија „Момент плус“ од Гевгелија во соработка со општините од регионот и Атлетскиот клуб „7-ми Ноември“.
Овој несекојдневен спортски настана свое деби имаше лани со организирање на 50 километарски маратон од Струмица до Гевгелија.

Годинава мотото на организаторите беше „Додека дишам се надевам“ порачувајќи дека „Секој заслужува подобар живот, а овие лица заболени од Пулмонална хипертензија секојдневно се борат за здув, за лек, за надеж“.

Маратонците вчера ја започнаа својата хуманитарна трка од центарот на Валандово каде ги испрати градоначалникот Петар Костадинов, а на најпосветената маратонка од Богданци учесничка на бројни маратони низ државата со логото за борба за лек на лицата со пулмонална хипертензија, Валентина Узунова градоначалникот и' додели Благодарница.

На маратонот се придружија и 30-на спортисти и рекреативци со цел подигање на свеста за постоењето на оваа ретка болест и потребата од соодветен третман на заболените од здравствените институции. Пред се' се мисли на обезбедување на потребната медикаментска терапија која е многу скапа. Меѓу нив имаше и рекреативци и атлетичари од Скопје, Велес, Струмица, Богданци и Дојран, како и припадници на Граничната полиција од Чешка.

Ова е втора хуманитарна трка во Гевгелија организирана од „Момент плус“ со цел да се укаже на потребата од навремена дијагностика и лекарски третман за сите заболени од оваа ретка но опака болест, за која терапискиот третман е особено скап.

Покровители на трката „Додека дишам се надевам“ се општините Гевгелија, Богданци и Валандово, како помагатели се јавуваат „Синотип“ и хотел „Скај“, а медицинската подршка беше обезбедена од тим на „Ројал Медика“.

За спортските моменти на слава споделена низ улиците на полумаратонската траса и низ плоштадот во Гевгелија, фото записи од Фејсбук профилот на Ѓургица Каева, претседател на организаторот ЗГПХ „Момонт плус“ од Гевгелија.


Last modified on Понеделник, 02 Декември 2019 - 21:45

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.