Топ Новости

Ќе го издржиме и ова!

Четврток, 26 Декември 2019

Извршителите се закануваат со траен прекин на работата. Така велат од Комората на извршители, незадоволни од тројно намалените награди за наплата на долгови по пат на извршни налози, според новиот Тарифник кој го нуди на усвојување Министерството за правда.

Во овој контекс и неколку размисли т.н. „моментари“ на познатиот афорист Љупчо Сиљаноски, кој забалежува:

„Извршителите се закануваат со прекин на ограбувањето на народот. Ќе го издржиме и тоа!“

А пред најавата за нивниот еднодневен протест напиша:

„Ќе биде тоа масовен протест доколку на извршителите, со полно право, им се приклучат и криминалците.“

Пред две години оценил дека „Статистички Македонија е супер богата земја со најмногу криминалци по глава на жител“.

Заклучок: Што не сме издржале ќе го издржиме и ова - Снемувањето на Извршителите и извршителската дејност!

 

Last modified on Четврток, 26 Декември 2019 - 12:37

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.