Две номинации за ОСКАР за „Медена земја“

Четврток, 02 Јануари 2020

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ кој годината што измина освои над 20-на меѓународни награди, денеска официјално стана номиниран за престижната филмска награда „ОСКАР“ од Американската филмска Академија во дури две категории: за најдобар документарец и категоријата за најдобар странски филм.

Во првата номинација за најдобар документарен филм „Медена земја“ („Honeyland“) се впушта во конкуренција со уште 15-сет филмови, од вкупно 150 поднесени кандидатури во оваа категорија. Членовите на Огранокот на Документарецот гласаат за утврдување на потесниот список за 92-та награда Академијата и за македонскиот филмски претставник, меѓу кои се и номинираните, кои следуваат по азбучен ред:

“Advocate”
“American Factory”
“The Apollo”
“Apollo 11”
“Aquarela”
“The Biggest Little Farm”
“The Cave”
“The Edge of Democracy”
“For Sama”
“The Great Hack”
“Honeyland”
“Knock Down the House”
“Maiden”
“Midnight Family”
“One Child Nation”


ФИЛМ СО МЕЃУНАРОДНА КАРАКТЕРИСТИКА (странско говорно подрачје)
Втората номинација за „ОСКАР“ нашиот претставник ја има во категоријата „Меѓународен филм за долгометражни филмови“ (порано познат како филм за странски јазици) каде за наградата е во конкуренција со 10-сет странски филмови сите со очекување да ја добијат статуетката на 92-та награда на Филмската Академија. Вкупната филмска конкуренција во оваа категорија била 91 пристигнати филмови, вод кои „Медена земја“ („Honeyland“) изби во првите 10 и се избори за номинација за Оскар.

Членовите на академијата од сите гранки беа поканети да учествуваат во прелиминарната рунда. Тие мора да ги изгледат доставените филмови. Нивните седум избори се надополнети со три дополнителни селекции изгласани од Извршниот комитет за меѓународни награди за филм на Академијата, кои го претставија конечниот список. Филмовите, наведени по азбучен ред по земја, се:

Чешка, „Шарената птица“
Естонија, „Вистина и правда“
Франција, „Les Misérables“
Унгарија, „Оние што останаа“
Северна Македонија, „Honeyland“
Полска, „Корпус Кристи“
Русија, „Бинпол“
Сенегал, „Атлантик“
Јужна Кореја, „Паразит“
Шпанија, „Болка и слава“


Гласањето за номинации започнува во четврток, 2 јануари 2020 година и завршува во вторник, 7 јануари 2020 година.

Номинациите за 92-то доделување на академијата ќе бидат објавени во понеделник на 13 јануари 2020 година.

92-от Оскар ќе се одржи во недела, на 9 февруари 2020 година, во Долби Театарот во Холивуд и Хајленд центар во Холивуд, а ќе се емитува во живо на телевизиската мрежа АБЦ. Оскарите исто така ќе бидат телевизиски пренесувани во живо во повеќе од 225 земји и територии ширум светот.


Last modified on Четврток, 02 Јануари 2020 - 16:30

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Реакција на Левица - Гевгелија

„Пратеничката Ангелина Петкова од ВМРО-ДПМНЕ наплатила 11.718 евра за патни

Повеќе

Отворен ден: „Учи паметно, работи стручно“ во Гевгелија

Средношколскиот училишен центар „Јосиф осифовски“ вчера одржа презентација на

Повеќе

Уапсени 7 поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ за продажба на плацеви на ЕВН

Седуммина поранешни функционери, но и членови на ВМРО-ДПМНЕ денеска се

Повеќе

Традиционален “Дојран Гурман фест” во Дојран

Од дамнина дојранската трпеза важи за специфична и со зачувани традиционални

Повеќе

Приведен грчки државјанин на Богородица

Редовните полициски контроли и во време на засилени патнички посети на

Повеќе

Заедничката литургија во Скопје на СПЦ и МПЦ-ОА - признаена автокефалноста на

Српската православна црква (СПЦ) на заедничка литургија во Соборниот храм

Повеќе

ПРЕС на ОО на СДСМ Гевгелија

Претседателот на Општинската организација на СДСМ Гевгелија Миле Атанасов

Повеќе

Ново игралиште „Емилија Динева “ во Дојран

Првиот донор на срце во државата, дојранчанката Емилија Динева ќе остане

Повеќе

Притвор за 35 годишен шверцер од Дојран

На 10 минути после полноќ, во текот на вчерашниот ден недела 22 мај лишен е од

Повеќе

Црквата „Св. Кирил и Методиј“ со богата програма за чествување на Сесловенските

Денот на браќата Кирил и Методиј, основоположниците на македонската и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.