Грешка
  • JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со id: 43

Видео: Барак Обама игра фудбал со робот во Јапонија

Петок, 25 Април 2014

Барак Обама се соочи со предизвикот да игра на фудбал со јапонски робот

 

Барак Обама се соочи со предизвикот да игра на фудбал со јапонски робот за време на претседателската посета на Јапонија. „Asimo“, хуманоиден робот ( humanoid) произведен од страна на Хонда, е изложен во Токискиот Музеј за иновации.

Во текот на посетата Американскиот претседател Барак Обама се обрати пред студентите во четвртокот, во Националниот музеј на новите науки и иновации во Токио, по турнејата низ објектот. Овде, Претседателот беше запознаен со „ASIMO“.

Државната посета на Американскиот претседател на Азија трае четири дена, а за денешниот ден петок, предвидена е посета на Јужна Кореја.

Last modified on Петок, 25 Април 2014 - 21:55

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.