Топ Новости

Историски ден за Македонија

Среда, 12 Февруари 2020

Ратификацијата на договорот за прием на Македoнија во НАТО предизвика еуфорија од реакции на социјалните мрежи:

- „Светол датум за Собранието, голем ден за државата! Знамето на НАТО подигнато пред Собранието! Протоколот за членство во НАТО ратификуван едногласно! Вака не’ личи!“ (Р. Шекеринска)
- „Стратешката определба станува реалност, визијата станува сегашност!“ (Зоран Заев)
- „По трње до ѕвездите“ (Иван Спировски)

- „Рамо до рамо, со најмоќните во светот...Во иднина, секоја важна одлука на НАТО de jure ќе биде возможна само доколку и нашата држава даде зелено светло... Во иднина секоја официјална информација на НАТО ќе биде објавувана и на нашиот јазик и ќе биде наведено дека тоа е МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК... Во иднина нашата безбедност и нашата територија ќе бидат сигурни, обезбедени и гарантирани од најсилните...“ (Ацо Лукаревски);

- „Ќе не’ биде!“ - порача министерот за надворешни работи Никола Димитров

- Порталот „Граѓански збор“ реагираше со видео: Само Мицковски не аплаудираше за членството во НАТО

Last modified on Среда, 12 Февруари 2020 - 02:11

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.