Македонка „растура“ на бугарскиот „The Voice“

Понеделник, 24 Февруари 2020

Младата македонка Калина Велковска од Скопје, која на македонската публика веќе ѝ е позната како Кали, успеа да ги фасцинира членовите на жирито на „Гласот на Бугарија“, шоу кое се снима под лиценца на „The Voice“.
Таа синоќа со изведбата на песната „This World“ за неколку секунд го сврте вниманието на жирито и ја освои публиката, докажувајќи го таентираниот глас кој доаѓа од Македонија. 

Кали се школувала во МБУЦ „Илија Николовси Луј“, настапувала како член на детските хорови „Пиколо“ и „Развигорче“. Воспитана во бендовски манир и партизанска алтернативна култура низ скопските гаражи, Кали од 2006 година активно плови низ немирните и нестабилни води на македонската авангарда, далеку од поп естрадата.

Во меѓувреме, на нејзината официјална фејсбук страница, се појави проект „Kaly’s Music Challenge“, во кој Калина со други изведувачи и музичари, прават преработки и изведби на познати хитови.

Кали со песната „This World“ успеа да ги освои членовите на жирито, а како ментор го избра Иван Лечев.


Last modified on Понеделник, 24 Февруари 2020 - 12:02

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пресудa за „ТНT“:: 9 години затвор за Груевски, 3 години за Јанакиески

Кривичниот суд во Скопје денеска изрече затворски казни за обвинетите во

Повеќе

Заедничка Литургија на: МПЦ-ОА и СПЦ во Белград

Во храмот Свети Сава во Белград изутринава се одржа неколкучасовна литургија на

Повеќе

Пожар во воз на МЖ кој сообраќал кон Гевгелија

Пожар во локомотива на Македонски железници избувна вчера, во возот, кој

Повеќе

IN MEMORIAM: Никола Гелебешев - голманската легенда на ФК „Кожуф“

Скротителот на бубамарата низ зелените терени во настапите на ФК „Кожуф“ -

Повеќе

77 години СОУ „Ј.Јосифовски“ Гевгелија

СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија го одбележа патрониот ден. Со низа

Повеќе

Лишен од слобода 52 годишен гевгеличанец

Вчера попладне, на 12.05.2022 во 15.15 часот полициски службеници од ОВР

Повеќе

Поставен камен темелник на нов продажен центар на Мебел-Ви во Струмица

Македонскиот гигант во индустријата со мебел „Мебел - ВИ“ од Виница се

Повеќе

Општина Гевгелија и УНХЦР со помош за социјално-ранливите семејства

Моника Сандри, претставничката на УНХЦР во нашата земја при вчерашната посета

Повеќе

Златен медал за МК на Балканската математичка Олимпијада

Историски успех – Македонските средношколци се враќаат со златен медал од

Повеќе

Ковачевски: Ова е признание за вековното постоење на МПЦ-ОА

Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари средба со архиепископот охридски и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.