Златна Бубамара за Атиџе и „Медена земја“ за интернационален успех

Петок, 28 Февруари 2020

Атиџе Муратовска, хероината од филмот „Медена земја“ македонскиот двоен кандидат за Оскар, синоќа ја прими награда „Златна бубамара“ за најголем интернационален успех заедно со дел од екипата на филмот, режисерката Тамара Котевска и кинематограферот Фејми Даут. На сцената по прогласувањето на добитникот на наградата за интернационален успех се качија и членови на семејството Сам, кои се ито дел од протагонистите во филмот.

- „Не добивме Оскар во Америка, но добивме македонски Оскар“, рече Даут, а Котевска продолжи: „Светот се измори од лажни херои“.

Цела екипа доби аплаузи и овации од публиката, а Атиџе ја запеа својата авторска песна напишана за првата промоција на филмот во Америка на фестивалот „Санденс“.

Македонскиот двојно номиниран оскаровец, филмот „Медена земја“ од 5 ти март започнува со кино дистрибуција низ Австралија и Нов Зеланд, а првите проекции се во кино салите во Мелбурн. Досега филмот беше дистрибуиран низ кината во САД, Велика Британија, Канада, Полска, Ирска, Белгија, Данска, Шпанија, Хрватска, Србија, Словенија, Австрија и Германија, а наскоро ќе се прикажува и низ сите останати земји во Европа, Јужна и Северна Америка, Кина, Јапонија, Јужна Африка и Турција.

Шоуто годинава се одржа под мотото „Нема правда, има Бубамара“ и се доделија награди во 27 категории.

Фото: „Фемина“

Last modified on Петок, 28 Февруари 2020 - 13:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пресудa за „ТНT“: 9 години затвор за Груевски, 3 години за Јанакиески

Кривичниот суд во Скопје денеска изрече затворски казни за обвинетите во

Повеќе

Заедничка Литургија на: МПЦ-ОА и СПЦ во Белград

Во храмот Свети Сава во Белград изутринава се одржа неколкучасовна литургија на

Повеќе

Пожар во воз на МЖ кој сообраќал кон Гевгелија

Пожар во локомотива на Македонски железници избувна вчера, во возот, кој

Повеќе

IN MEMORIAM: Никола Гелебешев - голманската легенда на ФК „Кожуф“

Скротителот на бубамарата низ зелените терени во настапите на ФК „Кожуф“ -

Повеќе

77 години СОУ „Ј.Јосифовски“ Гевгелија

СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија го одбележа патрониот ден. Со низа

Повеќе

Лишен од слобода 52 годишен гевгеличанец

Вчера попладне, на 12.05.2022 во 15.15 часот полициски службеници од ОВР

Повеќе

Поставен камен темелник на нов продажен центар на Мебел-Ви во Струмица

Македонскиот гигант во индустријата со мебел „Мебел - ВИ“ од Виница се

Повеќе

Општина Гевгелија и УНХЦР со помош за социјално-ранливите семејства

Моника Сандри, претставничката на УНХЦР во нашата земја при вчерашната посета

Повеќе

Златен медал за МК на Балканската математичка Олимпијада

Историски успех – Македонските средношколци се враќаат со златен медал од

Повеќе

Ковачевски: Ова е признание за вековното постоење на МПЦ-ОА

Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари средба со архиепископот охридски и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.