Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Кутрите овие луѓе, кутрите и ние

Понеделник, 02 Март 2020

Веста за новиот бегалски бран од Сирија и можната обнова на Балканската рута, ја отвара темата за границите - отворени за работна сила која недостасува кај западноевропските земји, затворени, за болни од корона, за бегалците. Дали рампата на граница е решение за сите проблеми? - одговара во својот фејсбук пост Ивор Мицковски:

„Во ова шашаво и шизофренично време, каде секоја вест трае 3 дена, иако некои катастрофи, како војната во Сирија трајат веќе 9 години, одеднаш кога политички не' тангира ни текнува дека има војна и дека постојат бегалци.
Сега одеднаш Сирија ни е блиску.
Во време кога богати патници од Италија ги враќаат од граници како бегалци заради короната, гледаме како тркалото се врти, и што може да се случи еден ден кога сите ќе осиромашиме или ќе станеме непожелни, кога ќе бидеме последните пред секоја граница, непосакуваните, мислејќи дека со граници се решаваат денес светските проблеми, било тоа корона или кутри бегалци.
Ќе платиме сите еден ден за нашата кратка меморија и суровост.
Денес тие, утре ние.
Евентуално ќе научиме, дека тоа што се случува во туѓиот двор, не' тангира сите.
Евентуално и Европа ќе научи дека мирот со пари не се купува, а дека Балканот оставен мизерен, утре пак ќе биде нивен проблем.
Сега се задоволуваат со решение да ја купуваат нашата работна сила и мозоци, но утре и тоа ќе го снема.
Кутри овие луѓе, но пак, кутри и ние, претпоследните кои не мислиме на последните.“

Автор: Ивор Мицковски


Last modified on Понеделник, 02 Март 2020 - 11:10

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.