Кутрите овие луѓе, кутрите и ние

Понеделник, 02 Март 2020

Веста за новиот бегалски бран од Сирија и можната обнова на Балканската рута, ја отвара темата за границите - отворени за работна сила која недостасува кај западноевропските земји, затворени, за болни од корона, за бегалците. Дали рампата на граница е решение за сите проблеми? - одговара во својот фејсбук пост Ивор Мицковски:

„Во ова шашаво и шизофренично време, каде секоја вест трае 3 дена, иако некои катастрофи, како војната во Сирија трајат веќе 9 години, одеднаш кога политички не' тангира ни текнува дека има војна и дека постојат бегалци.
Сега одеднаш Сирија ни е блиску.
Во време кога богати патници од Италија ги враќаат од граници како бегалци заради короната, гледаме како тркалото се врти, и што може да се случи еден ден кога сите ќе осиромашиме или ќе станеме непожелни, кога ќе бидеме последните пред секоја граница, непосакуваните, мислејќи дека со граници се решаваат денес светските проблеми, било тоа корона или кутри бегалци.
Ќе платиме сите еден ден за нашата кратка меморија и суровост.
Денес тие, утре ние.
Евентуално ќе научиме, дека тоа што се случува во туѓиот двор, не' тангира сите.
Евентуално и Европа ќе научи дека мирот со пари не се купува, а дека Балканот оставен мизерен, утре пак ќе биде нивен проблем.
Сега се задоволуваат со решение да ја купуваат нашата работна сила и мозоци, но утре и тоа ќе го снема.
Кутри овие луѓе, но пак, кутри и ние, претпоследните кои не мислиме на последните.“

Автор: Ивор Мицковски


Last modified on Понеделник, 02 Март 2020 - 11:10

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заедничката литургија во Скопје на СПЦ и МПЦ-ОА - признаена автокефалноста на

Српската православна црква (СПЦ) на заедничка литургија во Соборниот храм

Повеќе

ПРЕС на ОО на СДСМ Гевгелија

Претседателот на Општинската организација на СДСМ Гевгелија Миле Атанасов

Повеќе

Ново игралиште „Емилија Динева “ во Дојран

Првиот донор на срце во државата, дојранчанката Емилија Динева ќе остане

Повеќе

Притвор за 35 годишен шверцер од Дојран

На 10 минути после полноќ, во текот на вчерашниот ден недела 22 мај лишен е од

Повеќе

Црквата „Св. Кирил и Методиј“ со богата програма за чествување на Сесловенските

Денот на браќата Кирил и Методиј, основоположниците на македонската и

Повеќе

Благодарница за ТППЕ-Гевгелија од СДСМ и коалицијата во Советот

За Денот на пожарникарите 20 Мај, денеска претставници на советничката група на

Повеќе

Пресудa за „ТНT“: 9 години затвор за Груевски, 3 години за Јанакиески

Кривичниот суд во Скопје денеска изрече затворски казни за обвинетите во

Повеќе

Заедничка Литургија на: МПЦ-ОА и СПЦ во Белград

Во храмот Свети Сава во Белград изутринава се одржа неколкучасовна литургија на

Повеќе

Пожар во воз на МЖ кој сообраќал кон Гевгелија

Пожар во локомотива на Македонски железници избувна вчера, во возот, кој

Повеќе

IN MEMORIAM: Никола Гелебешев - голманската легенда на ФК „Кожуф“

Скротителот на бубамарата низ зелените терени во настапите на ФК „Кожуф“ -

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.