Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Со музика против корона изолацијата

Сабота, 14 Март 2020

Распеани балкони против корона. Диско на балкон и балконска публика - така се забавуваат жителите во Италија. Таму е воведен полициски час. Никој не смее даго напушти домот, освен за набавка на храна и лекови. Сите седат дома, во самоизолација, како мерка против ширењето на корона вирусот.
Италија стана жариште во Европа со рапиден број на заболени и смртност која достигна и над 200 лица за еден ден, а досега има повеќе од илјада смртни случаи како последица од корона.

Забавата по балкони, диско со звучен разгласен систем, свирење на инструменти, забава на тераса од станбена зграда ... се дел од сликите на самоизолираните жители на Италија. Ова е забава со која жителите си праќаат порака дека ќе помине и овој домашен карантин, и дека имаат желба да ја надминат кризата со вирусот.
Да уживаме во нивниот оптимизам и да го одржуваме нашиот оптимизам дека почитувајќи ги мерките на намален јавен контакт и престој по институции и ресторани ќе го оневозможиме патот и развојот на вирусот кај нас.

Мајсториите на ДЈ-ите ја дополнуваат и индивидуалните музичари, а ужуваат сите од балконите и околните згради. Пораката на сите е: „Ќе помине и ова“. Видеата со одбрани музички балконски перформански станаа забава за жителите на Италија, земјата со висок ризик од Covit-19, но песната ги крепи да ја издржат изолацијата за да се извлечат од заканата на короно вирусот. Гевгеличани, време е за музика !
Last modified on Сабота, 14 Март 2020 - 19:07

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

Одбележан Светскиот ден на прва помош

По повод Светскиот ден на Првата помош, Црвен Крст на Македонија со град

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.