Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон граѓаните

Недела, 05 Април 2020

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета економски мерки за помош на домашната економија, обезбедување на работните места, гарантирана минимална плата за спортистите и уметниците, субвенционирање на занаетчиите, вработените во неформалниот сектор од стопанството.
Во таа насока и од Општина Гевгелија размислуваат за сет предлог мерки за олеснување на давачките на граѓаните кон општината, како што се годишните паушали за данок на имот, локалните комунални такси, фирмарини за правни лица и слично. Ова би било голема жртва за општината со оглед што овие плаќања се дел од ставката основен буџет кој е наменет за подобрување на комуналните услуги од страна на општината и сите свери од делокругот на работењето и надлежноста на општината. Сепак, таквите отстапки значат и голем слух кон сеопштиот проблем - победата на корона вирусот и олеснување на трошоците на граѓаните кои ги имаат деновиве со набавка на неопходни хигиенски средства за заштита од корона, но и директна олеснување на обврските кон Општината и за граѓаните, и за правните субјекти.

- „Правиме анализи врз основа на кои изготвивме предлог на пакет-мерки, како што е намалување на Општинскиот данок на имот, начинот на плаќање на комуналниот надомест, натамошното плаќање и процентот на намалување на комунални такси за фирмарина и користење на јавните површини, како и другите Општински давачки“, вели градоначалникот Сашо Поцков.

По опстојната анализа и консултации со Општинските здруженија на правни и физички лица од повеќе дејности, како и по утврдувањето на пакет-мерките, предлогот треба да се најде на усвојување пред членовите на Советот на Општина Гевгелија, со цел ублажување на последиците од корона кризата.

Засега, токму од овие причини, очекувањето на анализите и прифаќањето на мерките од страна на Советот, во Одделението за локални даноци и комунални такси е запрено издавањето на Решенијата за данок на имот за 2020 година кои обично се доставуваат во овој период од годината. На овој начин и Општината ќе земе директена улога во ублажувањеето на последиците од корона кризата во Гевгелија која освен здравството ја погодува и економијата, а со тоа и стандардот на граѓаните.


Last modified on Недела, 05 Април 2020 - 14:03

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.