Топ Новости
Исчезнатиот Илија Минов погребан денеска - Четврток, 02 Септември 2021 14:07

За причеста и лажичето

Четврток, 16 Април 2020

Граѓаните кои повеќе од месец и половина живеат со корона заканата, остро реагираат на социјалните мрежи за намерата на МПЦ да врши причеста со едно исто лажиче за сите верници, со одговор дека „тое е вековнa традиција“, наспроти безбедносните мерки против вирусот корона кои налагаат да нема контакти меѓу граѓаните, мерките за изолација, за државни карантини, за миење раце,.. а Црквата бара со исто лажиче да се причестуваат граѓаните од уста во уста.

Нехигиенскиот третман е опасен во време на корона епидемијата и неодговорен одност од страна на Црквата по здравјето на граѓаните-верници, а тоа е „отворен пат“ за преност на болеста од еден на друг.

Еве некои од реакциите на граѓаните:

- „Замисли си докторна Инфективна, дома имаш жена и 2 дечиња, не те виделе 3 недели, скостен си од работа ... го ризикуваш животот за да спасиш нечија мајка, сестра, ќерка ... и иде МПЦ и вика јас немам кеш, ќе ги отворам црквите и ради пари ќе ти тродуплирам заразени. Метеору кај си“, напиша на Твитер Бапчо.

- „После Велигден, Филипче треба да прекине да споменува од кој град се новите заболени и да ги прозива Владиците: Демиркаписко - Кичевската епархија на Тимотеј 450 новозаболени... Преспанско-Пелагониската Епархија на Иларион 23о нови, 20 починати... Брегалничка Епархија 666...“ Tweet на Бапчо.

- „Една лажичка Корона не барај во црква седи дома. Период на преобразба, период на борба помеѓу доброто и злото. Од сите нас зависи победата на вирусот“ напиша на фејсбук Сузана Суи.

Last modified on Четврток, 16 Април 2020 - 05:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Септемвриско лето - натпросечно топло време

Долго топло лето во Гевгелија и на југот со продолжена капачка сезона во водите

Повеќе

Изгаснат пожарот кај населбата Карач, Ст.Дојран

Пожар над туристичката населба Карач во Стар Дојран беше забележан вчера во

Повеќе

ПОПИС 2021- досега попишани 502.000 граѓани

Заклучно до 20 часот вечерва се реализира осмиот пописен ден во државата и во

Повеќе

ОИК Гевгелија: Доставени се 5 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

До синоќа на полноќ кога законски истекува рокот за поднесување на кандидатури

Повеќе

Богданчанец пронајден мртов во својот дом

Во петокот, на 10.09.2021 во 14:30 часот во Полициска станица Гевгелија било

Повеќе

Министерот Филипче поднесе оставка

Министерот за здравство Венко Филипче штотуку соопшти дека од морални причини

Повеќе

93-годишна дојранчанка е тешко повредена откако со автомобил излетала од патот

Синоќа 9 септември во 20.40 часот во СВР Охрид, пријавено е дека на

Повеќе

Прогласена тридневна жалост во цела држава за настраданите во Тетово

На денешната вонредна владина седница прогласена е тридневна жалост на

Повеќе

Пожар во тетовската ковид болница, има и жртви

Вечерва, околу 21 часот избувна пожар во модуларната ковид болница во Тетово.

Повеќе

Честит Ден на независноста - 8 Септември!

Пред три децении на денешен ден, над 95 проценти од граѓаните на Македонија на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.