Топ Новости

За причеста и лажичето

Четврток, 16 Април 2020

Граѓаните кои повеќе од месец и половина живеат со корона заканата, остро реагираат на социјалните мрежи за намерата на МПЦ да врши причеста со едно исто лажиче за сите верници, со одговор дека „тое е вековнa традиција“, наспроти безбедносните мерки против вирусот корона кои налагаат да нема контакти меѓу граѓаните, мерките за изолација, за државни карантини, за миење раце,.. а Црквата бара со исто лажиче да се причестуваат граѓаните од уста во уста.

Нехигиенскиот третман е опасен во време на корона епидемијата и неодговорен одност од страна на Црквата по здравјето на граѓаните-верници, а тоа е „отворен пат“ за преност на болеста од еден на друг.

Еве некои од реакциите на граѓаните:

- „Замисли си докторна Инфективна, дома имаш жена и 2 дечиња, не те виделе 3 недели, скостен си од работа ... го ризикуваш животот за да спасиш нечија мајка, сестра, ќерка ... и иде МПЦ и вика јас немам кеш, ќе ги отворам црквите и ради пари ќе ти тродуплирам заразени. Метеору кај си“, напиша на Твитер Бапчо.

- „После Велигден, Филипче треба да прекине да споменува од кој град се новите заболени и да ги прозива Владиците: Демиркаписко - Кичевската епархија на Тимотеј 450 новозаболени... Преспанско-Пелагониската Епархија на Иларион 23о нови, 20 починати... Брегалничка Епархија 666...“ Tweet на Бапчо.

- „Една лажичка Корона не барај во црква седи дома. Период на преобразба, период на борба помеѓу доброто и злото. Од сите нас зависи победата на вирусот“ напиша на фејсбук Сузана Суи.

Last modified on Четврток, 16 Април 2020 - 05:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.