Топ Новости
Исчезнатиот Илија Минов погребан денеска - Четврток, 02 Септември 2021 14:07

Д-р Микиќ: Внимателно со намалувањето на мерките, вирусот нема да исчезне за 90 дена

Среда, 22 Април 2020

Епидемологот Владимир Микиќ во интервју за отвореното студио на 24 Телевизија порача дека олабавувањето на мерките треба да биде постепено, и само доколку се задржи овој тренд на новозаразени. Засега епидемиолошката крива на новозаразени е блага, со мал број случаи на ден. Ако се повлечат дел од мерките против ширешењто на корона вирусот кои сега се во сила, можно е многу луѓе да заболат во текот на еден ден, а тоа ќе го оптерети здравствениот систем.
- „Еднаш кога ќе се прекине карантинот ќе имаме лица кои го прележале вирусот и голем дел од населението кое ќе остане осетливо на вирусот. Зато не сум сигурен дека вирусот ќе исчезне за 90 до 100 дена како што се очекува со затоплувањето на времето. Ако намали степенот на заразување вакцина се' уште не постои, ќе ја нема во догледно време, затоа мерките треба да останат, да се олабават, но приправноста со болеста ковид-19 да остане“, порачува д-р Микиќ.
Тој предлага додека се справуваме со корона вирусот и од податоците на заразени, излечени, починати да се направи една студија во месец мај со цел да се согледа колку од луѓето го прележале заболувањето, зошто дел од населението не покажало никакви симптоми на болеста, а биле евидентирани за позитивни, колку имаме потврдени случаи со ковид, и да се оцени кои категории на лица се позаштитени од болеста - дали имаат одредени антитела па заради тоа не покажале симптоми на болеста и останале без манифестација на болеста ковид-19. Од резултатите на таа студија ќе зависи како ќе ги попуштаме мерките за социјално дистанцирање, отварање на некои бизниси со работа и слично, вели д-р Микиќ.

Тој се' уште е скептик за да се прогласи колективен имунитет на населението. За такво нешто потребно е 50% од населението да го прележал корона вирусот, за да може да зборуваме за забавување на ширењето на вирусот. Такво нешто кај нас се' уште не постои. Затоа треба внимателно да се оди со олабавувањето на мерките. За жал, не знаеме многу за вирусот и тоа колку од населението би стекнал имунитет, за жал учиме во од, додека се' уште се бориме со вирусот.
Стапките на смртност во светот упатуваат на тоа дека мерките за заштита од ширењето на вирусот се неопходни. Имаме веќе 2,4 милиони луѓе во светот заразени од корона, 13% стапка на смртност во Италија, над 10% во Шпанија, околу 3% во Германија, околу 4,5% е во Балканските земји. Овие стапки не се за потценување и најголемиот број на земји во светот се определиле да применат мерки за заштита од ширењето на корона вирусот.

Тој се осврна и на големиот број починати од респираторни инфекции, бронхопневмонији, пневмонија, старост, а кај овие лица не се направени тестови дали бил присутен вирусот корона и дали тоа е причината на предизвиканите компликации кои довеле до смрт на пациенот. Ова е вели глобална дискусија на светско ниво. Имаме извештаи за смртност од присутна болест кај пациентот без да се испита дали во време на пандемија предизвикувач на компликациите бил вирусот корона.
Затоа д-р Микиќ предлага: Внимателно со олабавувањето на мерките против короната.Last modified on Среда, 22 Април 2020 - 11:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Септемвриско лето - натпросечно топло време

Долго топло лето во Гевгелија и на југот со продолжена капачка сезона во водите

Повеќе

Изгаснат пожарот кај населбата Карач, Ст.Дојран

Пожар над туристичката населба Карач во Стар Дојран беше забележан вчера во

Повеќе

ПОПИС 2021- досега попишани 502.000 граѓани

Заклучно до 20 часот вечерва се реализира осмиот пописен ден во државата и во

Повеќе

ОИК Гевгелија: Доставени се 5 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

До синоќа на полноќ кога законски истекува рокот за поднесување на кандидатури

Повеќе

Богданчанец пронајден мртов во својот дом

Во петокот, на 10.09.2021 во 14:30 часот во Полициска станица Гевгелија било

Повеќе

Министерот Филипче поднесе оставка

Министерот за здравство Венко Филипче штотуку соопшти дека од морални причини

Повеќе

93-годишна дојранчанка е тешко повредена откако со автомобил излетала од патот

Синоќа 9 септември во 20.40 часот во СВР Охрид, пријавено е дека на

Повеќе

Прогласена тридневна жалост во цела држава за настраданите во Тетово

На денешната вонредна владина седница прогласена е тридневна жалост на

Повеќе

Пожар во тетовската ковид болница, има и жртви

Вечерва, околу 21 часот избувна пожар во модуларната ковид болница во Тетово.

Повеќе

Честит Ден на независноста - 8 Септември!

Пред три децении на денешен ден, над 95 проценти од граѓаните на Македонија на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.