Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Жито Пром со донации за Инфективна Клиника и Гевгелиската Болница

Сабота, 25 Април 2020

Во времето на засилените здравствени мерки против корона епидемијата, одвојувањето за потребите на здравството стануваат еминентно важни за одржување на оперативната одговорност и спремност на здравствениот систем во земјава.
Деновиве, освен донации од Европската Унија, 12 респиратори, 5.000 заштитни маски, 1,2 милиони долари медицинска опрема од САД, комплетна лабораторија од Холандија и други евриопски земји, донација од 200.000 евра од фирмата „Алкалоид“, со свои донации се придружија и гевгелиски фирми.
Први нога повлекоа фирмата „Жито Пром“ од Гевгелија, која во соработка со „NOVA International Schools“ донираа заштитна медицинска опрема (маски, визири и скафандери) за Инфективната клиника во Скопје и Општата болница во Гевгелија.

Овие две компании под мотото #wearehere4U обезбедија и месечно снабдување со кроасани за сите 170 вработени на Инфективната клиника, за 110 социјално загрозени семејства во Гевгелија како и за Црвениот крст во Скопје (за 40 луѓе кои работат во мобилните тимови, 150 бездомни лица, 150 деца на улица и 70 стари и изнемоштени лица кои периодов не се во можност да излезат од своите домови).

Многу компании и поединци, континуирано се пријавуваат на апелот на Фондот #ПридонесиИти, кој има за цел сите компании-кориснички на средства од ФИТР да ја покажат својата општествена одговорност, односно бесплатно на сите граѓани да ги стават на располагање производите, услугите и содржините кои ги изработуваат/нудат, а кои можат да бидат корисни за конструктивно, квалитетно и креативно искористување на времето и прилагодување кон новонастанатите услови за живот под времено изменети околности, како и во поддршка за справувањето на надлежните со корона вирусот.
Семејството на ФИТР го дава својот придонес!

Македонија веќе 60 дена е под корона заканата. Седењето дома е нејсигурната заштита. Но, храната е неопходна за секого. Фирмата „Жито Пром“ прва во Општината донираше за гевгеличани, заедно со пакети за хигиена од Општината наменети за 110 социјално загрозени семејства, а еве подадената рака за помош продолжува и за најистурените институции во борбата со короната - Инфективната клиника во Скопје и Општата Болница во Гевгелија, во локални рамки.


Last modified on Сабота, 25 Април 2020 - 02:54

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

Одбележан Светскиот ден на прва помош

По повод Светскиот ден на Првата помош, Црвен Крст на Македонија со град

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.