Топ Новости

Сцените од Струга ја разочараа јавноста

Сабота, 09 Мај 2020

Литијата во Струга и масовната посета од граѓаните без почитување на забраната за јавни собири, дистанца од 2 метри, носење заштитни маски и ракавици, грото од јавноста ја згрозија од помислата дека Струга ќе биде новото жариште на корона, кое некој непромислено го предизвикува.
Со реакција се јави и Министерот за здравство Венко Филипче, но и многу граѓани индивидуално го осудија настанот како неодговорен, себичен и „газење“ врз резултатите од сработеното во борбата со корона. Еве некои од реакциите:

„Ова е ШАМАРОТ ЗА СИТЕ здравствени работници!“
Ги рашамаравте и тие од интензивна нега, ги рашамаравте и тие од инфективна, го рашамаравте и напатениот лик на секоја една измачена и страдална медицинска сестра со раскрварен нос од маските. И секој лаборант и секој космонаут што зима 30 бриса дневно облечен како идиот за да ви се најде вас! Себични, Себични, Себични!!!!!!! СЕБИЧНИ! - напиша на фејсбук новинарката Мирослава Брнс.

Денис Јанкуловски, пак е вработен во Институтот за јавно здравје во Скопје и 8-9 часа на ден е во скафандер земајќи брисеви од таргетирани лица, се грижиш за здравјето на луѓето вели, „се бориш максимално за што побрзо да ја избркаме коронава и веруваш дека набрзо ќе се случи и тоа. И, наеднаш - Струга! И веднаш знаеш дека уште ќе се бориш со несовесноста, себичноста, безобразноста и безумието.“

Last modified on Сабота, 09 Мај 2020 - 02:08

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОВР Гевгелија: Кривични пријави против тројца вработени во ЈП „Комуналец“

Одделението за внатрешни работи Гевгелија до Основно јавно обвинителство

Повеќе

Најава за првиот студен бран и минусни температури

Подгответе се за минуснуте температури кои доаѓаат - најавува метеорологот

Повеќе

Празнична Литија за Пресвета Богородица - Согленска

Денеска претпладне, во 09:00 часот во манастирот „Свети Спас“ во Гевгелија ќе

Повеќе

Еко патрола во Негорци

Еколошките амбиции на локалните фактори ги има со години наназад во нивните

Повеќе

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.