Уловена ајкула тешка 330 килограми кај Кавала, Грција

Сабота, 09 Мај 2020

Голема ајкула (Cetorhinus maximus) со тежина од 330 килограми, била фатена од рибари од северниот пристаништен град Кавала и пренесена до централниот рибен пазар, објавија во петокот локалните медиуми.

Големата ајкула, втора по големина жива ајкула по ајкулата-кит, била фатена во четвртокот. Според истите информации, станува збор за вид кој често е на мета на риболовците и е речиси загрозен вид пред истребување.

Веста предизвика мала полемики во локалната заедница, при што некои ги фалеа рибарите за добриот улов, а други се противеа, со оглед дека станува збор за заштитен вид, пренесе Катимерини.
Во петокот сè уште не се знаеше дали ајкулата била случајно фатена во мрежите на рибарите или била намерно ловена.

Големата ајкула е космополитски преселнички вид, кој се наоѓа во сите светски океани со умерена температура. Се движи бавно и е безопасна за луѓето. Се храни со планктони така што ја филтрира водата.

Во секој случај, средбата со ајкула на плажите на Кавала е нешто несакано и неочекувано од секој посетител на плажите од Егејот.


Last modified on Сабота, 09 Мај 2020 - 16:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Реакција на Левица - Гевгелија

„Пратеничката Ангелина Петкова од ВМРО-ДПМНЕ наплатила 11.718 евра за патни

Повеќе

Отворен ден: „Учи паметно, работи стручно“ во Гевгелија

Средношколскиот училишен центар „Јосиф осифовски“ вчера одржа презентација на

Повеќе

Уапсени 7 поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ за продажба на плацеви на ЕВН

Седуммина поранешни функционери, но и членови на ВМРО-ДПМНЕ денеска се

Повеќе

Традиционален “Дојран Гурман фест” во Дојран

Од дамнина дојранската трпеза важи за специфична и со зачувани традиционални

Повеќе

Приведен грчки државјанин на Богородица

Редовните полициски контроли и во време на засилени патнички посети на

Повеќе

Заедничката литургија во Скопје на СПЦ и МПЦ-ОА - признаена автокефалноста на

Српската православна црква (СПЦ) на заедничка литургија во Соборниот храм

Повеќе

ПРЕС на ОО на СДСМ Гевгелија

Претседателот на Општинската организација на СДСМ Гевгелија Миле Атанасов

Повеќе

Ново игралиште „Емилија Динева “ во Дојран

Првиот донор на срце во државата, дојранчанката Емилија Динева ќе остане

Повеќе

Притвор за 35 годишен шверцер од Дојран

На 10 минути после полноќ, во текот на вчерашниот ден недела 22 мај лишен е од

Повеќе

Црквата „Св. Кирил и Методиј“ со богата програма за чествување на Сесловенските

Денот на браќата Кирил и Методиј, основоположниците на македонската и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.