Грешка
  • JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со id: 43

Видео: "Look Up" - Филм за Onlaine генерацијата

Понеделник, 05 Мај 2014

Дали сме социјално загрозени со виртуелните пријателства без личен контакт, разговор и средби во живо

Ерата на компјутеризација и раширеноста на социјалните мрежи направија се’ почесто да сме во друштво со компјутерите наместо вистинските луѓе.
- „Секојпат кога ќе го отвориме компјутерот, ние како да сме ги затвориле сите врати зад себе“. Ова е една од носечките пораки на видеото кое секој треба да го погледне.

„Гледај нагоре“  е носечки збор во филмот посветен за "онлајн" генерацијата. Напишан, а во режија на Гери Турк, тоа е исклучително важна животна лекција за нашата младина. Децата растат во свет каде што тие не играат надвор, ниту комуницираат со своите пријатели. Се чини денес сè се прави преку текст пораки, или преку интернет. Тоа е да ти пукне срцето ... јас се чувствувам самиот виновен за тоа, вели режисерот Турк. Ние треба да ја прошириме оваа порака пред да биде премногу доцна. Ве молиме да го направите тоа со вашиот дел на пријатели и да споделите со сите кои ги знаете, порачуваат во видеото.

"Look Up" - е лекција на животот претставена преку една љубовна приказна, која може да се случи и да резултира со среќен крај ако гледаме нагоре, ако комуницираме со луѓето, ако им се обраќаме, а не да гледаме во нашиот компјутер, или смарт телефон, додека луѓето проаѓаат покрај нас.

Краткиот филмски приказ “Look Up“ е напишан, изведен и режиран од Гери Турк . 

Погледнете го неговото дело. Пронајдете до која фаза на компјутерска зависност и реална изолација сте самите Вие, ние, домашните, децата, според овој краток филм.

Last modified on Понеделник, 05 Мај 2014 - 02:22

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.