Топ Новости

Спасовден годинава со он лајн културна програма за гевгеличани

Петок, 22 Мај 2020

Чествувањето на Спасовден, од дамнина познат како гевгелиски панаѓур за заштитникот на градот „Свети Спас“, кое стана востановена културна традиционална програма на Општина Гевгелија, годинава поради корона кризата и траењето на вонредната состојба ќе се организира во он лајн издание.

Организатор на културните збиднувања распоредени во тродневни чествувања на Спасовден е Домот на културата „Македонија“- Гевгелија, под покровителство на Општина Гевгелија. Место на културните програми кои за публиката ќе бидат достапни на интернет и Youtube каналот на организаторот и на Општина Гевгелија, е терасата и дворниот простор на Народниот Театар во Гевгелија. Овде ќе се изведуваат концерти и ликовни изложби по следниот редослед:

Почетниот настан е во вторник (26 мај) со концерт на дуото Ангови, со почеток во 20 часот. Следниот ден (27 мај) во 19 часот ќе биде отворена ликовната изложба од изведената ликовна колонија на 17 членови на Друштвото на ликовни уметници од Гевгелија. Истата ќе биде достапна пред публиката во дворот на Народниот Тетатар во Гевгелија секој работен ден до 5 јуни во терминот од 10 до 14 часот. Истиот ден средата, културната програма ќе продолжи со концерт на гевгелиската група „Панта Реи“.
Во четврток, 28 мај, 2020 година, на денот „Свети Спас“, прославата на заштитникот на градот Гевгелија ќе заврши со музички концерт на гевгелиската музичка група „Леге артист“.

Поради пандемијата од Корона вирусот, сите културни настани ќе се организираат според наложените мерки за заштита и спречување на ширењето на Корона вирусот на Владата на РСМ и Општинскиот штаб за заштита и спасување.
ОШЗС на Гевгелија на својата денешна седница одобри организирање на онлајн- концертите без публика, предвидени во програмата за одбележување на Спасовден 2020 на Домот на културата во Гевгелија, а беше заклучено барањето за организирање на „Спасовденската културна програма“ со нивното одобрување да биде доставено и до Главниот координативен кризен штаб на РСМ.

Големите и масовни настани, оркестарски настапи, гостувања на Културно-уметнички друштва од општината регионот, особено песнопејната „Распеана чаршија“ позната по бројност на изведувачи и големиот број гевгеличани кои ги следат настаните оваа година поради истите анти-корона мерки ќе изостане.


Last modified on Петок, 22 Мај 2020 - 17:49

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.