Музичкото училиште со он лајн изведба за крај на учебната година

Четврток, 11 Јуни 2020

Наместо вообичаениот завршен концерт со сите ученици во Општинското основно музичко училиште „Васо Карајанов“ Гевгелија, со кое учениците ја почестуваат локалната публика за крајот од школската година, презентирајќи го наученото, годинава во пандемски услови секој работеше од дома и на таков начин со помош на техниката се создаде заеднички домашен музички концертен перформанс.
Учениците во соработка со своите наставници создадоа видео музичка изведба од композиторот В.А.Моцарт - Прекрасна песна од операта „Волшебната флејта", а ја исполнува музичкиот оддел при ООМУ „Васо Карајанов" Гевгелија.

Директорката на училиштето Сузана Стефанова пофалувајќи го нивниот труд во вонредни услови од дома, ја спомена и поддршката на родителите, но и помошта на наставниците во создавањето на овој преточен музички поздрав за крај на школската година за учениците од ООМУ. Тоа се Зоран Гогов, Александара Лазаров (техничка поддршка), Влатко Сапламаев (пијано придружба) и Соња Панова (тимски организатор).

- „Им благодариме како на учениците така и на наставниците, а од септември продолжуваме со нови сили!“ - порачуваат од ООМУ „Васо Карајанов“ од Гевгелија.

 

Last modified on Четврток, 11 Јуни 2020 - 13:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заедничка Литургија на: МПЦ-ОА и СПЦ во Белград

Во храмот Свети Сава во Белград изутринава се одржа неколкучасовна литургија на

Повеќе

Пожар во воз на МЖ кој сообраќал кон Гевгелија

Пожар во локомотива на Македонски железници избувна вчера, во возот, кој

Повеќе

IN MEMORIAM: Никола Гелебешев - голманската легенда на ФК „Кожуф“

Скротителот на бубамарата низ зелените терени во настапите на ФК „Кожуф“ -

Повеќе

77 години СОУ „Ј.Јосифовски“ Гевгелија

СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија го одбележа патрониот ден. Со низа

Повеќе

Лишен од слобода 52 годишен гевгеличанец

Вчера попладне, на 12.05.2022 во 15.15 часот полициски службеници од ОВР

Повеќе

Поставен камен темелник на нов продажен центар на Мебел-Ви во Струмица

Македонскиот гигант во индустријата со мебел „Мебел - ВИ“ од Виница се

Повеќе

Општина Гевгелија и УНХЦР со помош за социјално-ранливите семејства

Моника Сандри, претставничката на УНХЦР во нашата земја при вчерашната посета

Повеќе

Златен медал за МК на Балканската математичка Олимпијада

Историски успех – Македонските средношколци се враќаат со златен медал од

Повеќе

Ковачевски: Ова е признание за вековното постоење на МПЦ-ОА

Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари средба со архиепископот охридски и

Повеќе

Одбележан патронот на ООУ „Ристо Шуклев' Негорци

Цвеќе за патронот, спортски игри и училишни претстави, се активностите со кои

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.