Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Јас носам маска на јавни места

Петок, 19 Јуни 2020

Став на д-р специјалист по радиологија во ЈЗУ Општа болница-Гевгелија, Сашко Ризов во врска со заштитните маски и нивната улога во спречување на коронавирусот:

„Како и со маска, како и без маска, јас стојам на 2 метри растојание од вас.
Јас постојано ги мијам / чистам рацете!
Сакам да знаете дека Ве почитувам, затоа што можам да бидам асимптоматски и да го пренесувам / и да Ве зразам со вирусот.

Не,... не живеам во страв од вирусот!
Само сакам да бидам дел од решението, а не дел од проблемот.

Не се чувствувам како „власта да ме контролира“, туку како одговорно возрасно лице кое придонесува за општеството.

Светот не се врти околу мене.
Овој вирус не знае раса, боја, возраст или статус!

Носењето маска и останувањето најмалку 2 метри во растојание од Вас, не ме прави параноиден, слаб, исплашен или глупав, но ме прави сакан и почитуван.

Јас ставам маска за да ве заштитувам вас!
Ставајте и вие маска за да ме заштитите мене!

Фејсбук статус на Сашко Ризов - Специјалист по Радиологија во ЈЗУ Општа болница-Гевгелија


Last modified on Петок, 19 Јуни 2020 - 22:48

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

Одбележан Светскиот ден на прва помош

По повод Светскиот ден на Првата помош, Црвен Крст на Македонија со град

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.