Топ Новости

Јас носам маска на јавни места

Петок, 19 Јуни 2020

Став на д-р специјалист по радиологија во ЈЗУ Општа болница-Гевгелија, Сашко Ризов во врска со заштитните маски и нивната улога во спречување на коронавирусот:

„Како и со маска, како и без маска, јас стојам на 2 метри растојание од вас.
Јас постојано ги мијам / чистам рацете!
Сакам да знаете дека Ве почитувам, затоа што можам да бидам асимптоматски и да го пренесувам / и да Ве зразам со вирусот.

Не,... не живеам во страв од вирусот!
Само сакам да бидам дел од решението, а не дел од проблемот.

Не се чувствувам како „власта да ме контролира“, туку како одговорно возрасно лице кое придонесува за општеството.

Светот не се врти околу мене.
Овој вирус не знае раса, боја, возраст или статус!

Носењето маска и останувањето најмалку 2 метри во растојание од Вас, не ме прави параноиден, слаб, исплашен или глупав, но ме прави сакан и почитуван.

Јас ставам маска за да ве заштитувам вас!
Ставајте и вие маска за да ме заштитите мене!

Фејсбук статус на Сашко Ризов - Специјалист по Радиологија во ЈЗУ Општа болница-Гевгелија


Last modified on Петок, 19 Јуни 2020 - 22:48

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОВР Гевгелија: Кривични пријави против тројца вработени во ЈП „Комуналец“

Одделението за внатрешни работи Гевгелија до Основно јавно обвинителство

Повеќе

Најава за првиот студен бран и минусни температури

Подгответе се за минуснуте температури кои доаѓаат - најавува метеорологот

Повеќе

Празнична Литија за Пресвета Богородица - Согленска

Денеска претпладне, во 09:00 часот во манастирот „Свети Спас“ во Гевгелија ќе

Повеќе

Еко патрола во Негорци

Еколошките амбиции на локалните фактори ги има со години наназад во нивните

Повеќе

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.