Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Брана Конско најголемиот капитален проект во гевгелиско привршува годинава

Недела, 21 Јуни 2020

ХМС Брана Конско - петдеценискиот капитален сон на гевгеличани се завршува до крајот на годината и ќе овозможи наводнување на пет пати поголема површина од сега постојната функционална земјоделска обработлива површина во гевгелиско.
Реализацијата на овој капитален зафат започна пред две години со вклучувањена цементниот дотур во оформените градежни формати од страна на изведувачот, а во присуство на Владиниот и општински врв како чин на теренско стартување на работите на најголемиот капитален проект во регионот во изминативе 50 години. Тогашниот премиер Зоран Заев, денеска како лидер на СДСМ ја посети Гевгелија и теренот на изведбените зафати:

- „Пред 2 години ја започнавме реализацијата на браната Конско којашто претставува најкрупен капитален проект што се гради во овој регион во изминативе 50 години. Решаваме многу важен проблем на гевгелиските земјоделци, но истовремено создаваме услови за развој и за напредок. Нови 8.000 хектари земјоделска површина ќе бидат наводнувани од оваа брана штом се финализира изградбата.
Земјоделците од овој крај ќе добијат навремено и ефикасно снабдување со вода во текот на производствената сезона со што ќе се намалат нивните производствени трошоци, а нашата земја ќе добие зголемување на производството и на конкурентноста на земјоделски производи од овој крај“ изјави претседателот на СДСМ Зоран Заев, во чиј мандат како премиер на Владата на СДСМ беше започнато со градба на овој капитален зафат на подрачјето на Општина Гевгелија, сон на петдецениски генерации функционери од овој крај.

Овој капитален проектот во вредност од 40 милиони евра, е финансиран од Програмата за рурален развој од Владата на РСМ, што ја реализира Министерството за земјоделство.

- „И во вакви тешки економски услови погодени од корона кризата продолжуваме да градиме за уште подобра инфраструктура потребна и погодна за новата развојна македонска економија“ посочи Заев.
- „Земјоделското производство, производството на храна е важна економска гранка и никогаш не треба да запре, или да биде затворено. Од тие причини, Владата предвоена од СДСМ и до сега и после големата победа на 15 јули ќе продолжи да го развива земјоделството и да овозможи уште посилна поддршка за земјоделството“, истакна Заев.

Досега се завршени 60% од градежните работи, а се очекува проектот да се финализира до крајот на годината.
СДСМ и Владата во овие три години покажаа што значи вистинска грижа за земјоделците и како се цени нивниот труд. Како одговорна партија остануваме посветени на развој на земјоделството и градење подобри услови за работа на нашите земјоделци, истакна Заев при посетата на Гевгелија и теренот на Конска брана.

 

Last modified on Недела, 21 Јуни 2020 - 16:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.