Топ Новости

Деца полни омраза, со омраза ги хранат!

Четврток, 25 Јуни 2020

Првото предизборно соочување на кандидатите за пратеници од изборните конкуренти синоќа бее промовирани на ТВ медиумите. Впечатокот од дебатата за Ивет Гјоргиева е поразителен -  видела деца (според младоста на кандидатите) полни омраза. Еве што напиша на социјалните мрежи:

„Ги фатив редум политичките рекламни обраќања на ТВ.
И на ВМРО-ДПМНЕ, оние децана полни омраза, толку многу што мислев екранот ќе прсне.
Кој ги родил, кој ги воспитал, со омраза ги хранат ?

21ви век
Очекував борба на идеи, ентузијазам за решенија, соочување со реалноста, а не блуење на национализам и омраза и тоа од устата на млади дечурлана.
Добро, не сум глупа, јасно ми е дека национализмот и омразата се единственото оружје на вмро дпмне, но искрено, се наежив

Свесна сум за многу неправилности и недостатоци во системот, немам ни намера ни воља да затворам очи, но за средувања треба работа и полека враќање на секоја цигла на свое место.

И знаете што, не е корумпираноста на поединци најголем проблем, со време системот ќе зајакне, нам најголем проблем ни' се омразата и национализмот кои на голема врата ги враќаат вмро дпмне и дуи.
Иста матрица друг терк.

Се' може да се решава, ама ова не смееме да дозволиме да шири корења.
Не младите да ги задојуваме со толкава омраза.

Образованието мора да биде најсилен столб на иднината на татковината.
Моралот, етиката мора да се вратат во чекор со цивилизацијата.

Да не залутаме во пештерското минато на страв и уцени по безбедноста.“

Автор: Ивет Гјоргиева - Фејсбук статус


Last modified on Четврток, 25 Јуни 2020 - 12:38

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.