Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Замина легендата на филмската музика- Енио Мориконе

Понеделник, 06 Јули 2020

Светски познатиот композитор на филмска музика и добитник на Оскар, Eнио Мориконе,, почина на 91-годишна возраст. Починал рано утрово во болница во Рим, откако минатата седмица паднал и ја скршил ногата, соопшти неговиот адвокат Џорџо Асума.

Мориконе е светски познат композитор кој стои зад препознатливите нумери од филмовите „Добриот, лошиот и грдиот“ од 1966 и „Беше еднаш, на дивиот Запад“, од 1968 година.

Атмосферата на прогонување и тензија, без дијалог, во шпагети вестерн филмовите на Серџо Леоне, Енио Мориконе ја боеше со музика.

НЕ ГИ ОПИШУВАМ СЛИКИТЕ СО МОЈАТА МУЗИКА. КОГА ИМА ВАЖЕН ФИЛМ, КЛУЧНО Е МУЗИКАТА ДА КАЖЕ ШТО НЕ Е КАЖАНО, А ШТО НЕ, МОЖЕ ДА СЕ ВИДИ, ВЕЛЕШЕ МОРИКОНЕ.

Тој компонираше музика за повеќе од 500 филмови, од кои 7 се во соработка со режисерот Леоне, со кого се запознаа како деца, во основно училиште.

Роден во Рим, Мориконе до крајот на живот беше негов жител. Кариерата ја започна како трубач, а освои Оскар во 2015 година за музиката во филмот „Осуммината омразени“, во режија на Квентин Тарантино. Номинации за истата награда добија и неговите рани композиции, од 70 до 90- тите години, за филмовите „Денови на небото“ на Теренс Малик , „Мисија“ на Роланд Џоф, „Недопирливи“ на Брајан Де Палма, „Багзи“, на Бари Левинсон и „Малена“ на Џузепе Торнаторе.

Познат како „Маестро“, тој доби почесен Оскар во 2007 година, за неговите различни придонеси во уметноста на филмската музика“, а освои и 11 највисоки италијански награди „Давид ди Донатело“. Композиторот Енио Мориконе диригираше и го отвори фестивалот „Охридско лето“ 2009 година, од каде изразуваат жалење за неговата смрт и благодароност за придонесот кон фестивалот.

На барање на Мориконе, тој ќе биде погребан во кругот на семејството.

Данскиот национален симфониски оркестар со изведба на извонредната и незаборавна негова композиција од легендарниот филм „Добриот, лошиот и грдиот“.
Last modified on Понеделник, 06 Јули 2020 - 14:10

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

Одбележан Светскиот ден на прва помош

По повод Светскиот ден на Првата помош, Црвен Крст на Македонија со град

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.