Топ Новости
Исчезнатиот Илија Минов погребан денеска - Четврток, 02 Септември 2021 14:07

Охридските доктори и специјализанти не биле искористени за „пиарот“ на Филипче

Четврток, 09 Јули 2020

Пишува: Соња Рилковска

Рецензираме вест објавена на порталот Охрид24, на 5 јули , под наслов „ (ФОТО) Докторите и специјализантите од охридските здравствени установи изманипулирани и искористени за пиар на Венко Филипче и власта на СДСМ?“.

Уште од самиот наслов, кој иако е поставен во прашална форма, се обвинува министерот за здравство дека ги злоупотребил специјализантите од охридските здравствени установи, кои учествуваа на трибина на тема здравство. Воедно во насловот се наведува ФОТО за да се омаловажат младите лекари кои се на фотографиите дека биле искористени како пиар на власта.

Во првиот пасус непознатиот автор пишува:

Денешниот настан кој се одржа на летната сцена Долни Сарај во Охрид, а на кој присуствуваше министерот за здравство Венко Филипче ги потврди сомнежите на докторите и специјализантите од охридската општа болница, кои како што објавивме вчера преку порака во група на Вибер беа повикувани да присуствуваат на средбата, дека станува збор за настан од партиски карактер.

Текстот е „поткрепен“ со скриншот од некоја порака на која е избришан авторот и во која нема ништо политичко. Освен покана до младите доктори на средба со министерот Филипче на тема специјализации.

Во објавата новинарот непрофесионално коментира, но и ја обвинува власта дека политички ги злоупотребила младите специјализанти. Текстот наликува на навивачко новинарство.

Од друга страна министерот Филипче информира дека имал средба со младите доктори за да ги слушне нивните предлози:

Во Охрид имавме одлична дискусија со младите здравствени работници. Ги слушнав нивните предлози и пораки – заеднички го унапредуваме здравствениот систем. Тие се активно вклучени во креирањето на здравствените политики, затоа што само младите знаат што е најдобро за нив. Направивме да се чувствуваат вреднувани и мотивирани, напиша на својот фејсбук профил министерот Филипче.

Новинарот треба да прави разлика меѓу фактите и мислењата, меѓу веста и коментарот, стои во член 13 на Кодексот на новинарите.

________________________________________________________________________
Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис и National Endowment for Democracy или нивните партнери.

Ова е оригиналниот пост на министерот Венко Филипче: Од состанокот произлегоа информации кои ги пренесоа и медиуми дека за прв пат во IPA 3 нструментот ќе има пари за здравство, за здравствениот систем.
Last modified on Четврток, 09 Јули 2020 - 16:06

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Септемвриско лето - натпросечно топло време

Долго топло лето во Гевгелија и на југот со продолжена капачка сезона во водите

Повеќе

Изгаснат пожарот кај населбата Карач, Ст.Дојран

Пожар над туристичката населба Карач во Стар Дојран беше забележан вчера во

Повеќе

ПОПИС 2021- досега попишани 502.000 граѓани

Заклучно до 20 часот вечерва се реализира осмиот пописен ден во државата и во

Повеќе

ОИК Гевгелија: Доставени се 5 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

До синоќа на полноќ кога законски истекува рокот за поднесување на кандидатури

Повеќе

Богданчанец пронајден мртов во својот дом

Во петокот, на 10.09.2021 во 14:30 часот во Полициска станица Гевгелија било

Повеќе

Министерот Филипче поднесе оставка

Министерот за здравство Венко Филипче штотуку соопшти дека од морални причини

Повеќе

93-годишна дојранчанка е тешко повредена откако со автомобил излетала од патот

Синоќа 9 септември во 20.40 часот во СВР Охрид, пријавено е дека на

Повеќе

Прогласена тридневна жалост во цела држава за настраданите во Тетово

На денешната вонредна владина седница прогласена е тридневна жалост на

Повеќе

Пожар во тетовската ковид болница, има и жртви

Вечерва, околу 21 часот избувна пожар во модуларната ковид болница во Тетово.

Повеќе

Честит Ден на независноста - 8 Септември!

Пред три децении на денешен ден, над 95 проценти од граѓаните на Македонија на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.