Топ Новости

Принтскрин не е доказ за предвидување на изборни резултати

Четврток, 16 Јули 2020

Пишува: Жаклина Цветковска

Целосно копиран текст, без никакво редактирање или појаснување од каде е обезбедена информацијата, е објавен на порталот dokazmakedonija.mk, со наслов „(ИНТЕРНА КОМУНИКАЦИЈА) Николовски во паника пред пораз“, кој му послужил на авторот за изнесување на генерален заклучок за изборни резултати на една политичка опција.

Текстот во целост е пренесен од порталот lider.mk, каде во првиот пасус се наведува: „Економски лидер“ веќе подолго време има инфилтрирано свој човек во една од групите за комуникација за СДСМ“, но авторот не сметал за потребно да го наведе изворот на информацијата или да обезбеди линк до него, со што ги прекршил членовите 4 и 12 од Кодексот на новинарите на Македонија.

Порталот dokazmakedonija.mk, врз основа на само еден принтскрин на наводна телефонска комуникација од друг медиум, пренесува личен заклучок и генерална оценка за изборната атмосфера во една политичка партија.

Но, дали принтскринот може да се смета за релевантен извор на информациите и колку е кредибилен за креирање на мислење во јавноста, особено за време на изборен молк и изборен процес?

Не е спорно дека новинарот има право да користи разни механизми за да дојде до вистината што е од јавен интерес, а со дигитализација на медиумскиот простор да се користат и нови профили на докази обезбедени преку интернет комуникацијата. Меѓутоа, проблематично е што овие докази безрезервно и без дополнителна проверка и појаснување на контекстот во кој се одвиваат, се пренесуваат и се претставуваат како професионален новинарски стандард, како што е сторено во рецензираната објава. Посебно прашање, пак, е релевантноста и кредибилноста на „инфилтрираниот човек на Економски лидер“, кој ги обезбедил информациите.

Не може врз основа на само една интерна комуникација да се изнесува генерален став и да се влијае на мислењето на јавноста во чувствителни периоди, каков што е изборниот процес. Особено што и во самиот текст е наведено дека ова е само „една од групите за комуникација на СДСМ“, а никаде не е посочено што се пренесува во другите комуникации за да се изведе генерален заклучок за изборната сосотојба во една политичка партија.

Понатаму, во насловот авторот тврди дека е „Николовски во паника пред пораз“, потпкрепувајќи го својот личен заклучок врз основа на интерната комуникација за ангажирање на тимовите за поголема излезност на неопределените. Текстот е објавен во текот на изборниот ден, додека се уште трае гласачкиот процес, но авторот веќе „знаел“ дека одредена политичка партија ќе доживее пораз, наведувајќи ја јавноста на заклучок што во тој момент никако не можел да биде потврден.

Од друга страна, недозволиво и непримерно е новинар да коментира и прогнозира изборни резултати пред тие да бидат потврдени и објавени од официјални органи, со што е прекршен и членот 14 од Кодексот на новинарите.

И на крајот, не мора да значи дека информацијата е точна само затоа што е пренесена од партиски функционер. Новинарот не смее да прејудицира со заклучоци, се додека тие не бидат потврдени со факти од кредибилни извори.

_______________________________________________________________________
Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис и National Endowment for Democracy или нивните партнери.


Last modified on Четврток, 16 Јули 2020 - 21:32

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.