Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Дезинформација за притвор на градоначалникот на Василево, преземена од десетина портали без проверка

Четврток, 16 Јули 2020

Пишува: Ване Трајков

Веста објавена во Инфомакс на 14.07.2020 под наслов „Определен притвор за градоначалник и уште еден струмичанец поради делење на предизборен потпуп?“ е дезинформација и манипулира со цел да се дискредитира градоначалник од редовите на владеачката СДСМ, и тоа во преидзборен молк. Порталот уште во самиот наслов констатира без да ја провери информацијата од ниту еден релевантен извор и го навлекува читателот на погрешна вистина.

Полицијата трага по градоначалникот на општина Василево Марјан Јанев и по лицето Лазо Кутуровиќ-Д’лгио поради давање на преидзборен поткуп во Василево и општините кои гравитираат околу Струмица.

Оваа дезинформација за неколку минути беше преземена од најмлаку десетина други портали со сензационалистички наслови, со надополнување на веста дека „Јавен обвинител веќе определил мерка притвор за двајцата“. Притоа преземањето е направено без проверка, но дел од медиумите по неколку часа ја повлекоа веста без никакво образложение.

Веста за „наводнио“’ притвор ја демантираше дополнителната заменик министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска на својата официјална ФБ страна. Демант стаса и од СВР Струмица од каде апелираа до медиумите да не изнесуваат невистини во предизборен период

Во однос на изнесените вести на одредени веб портали дека е определена мерка притвор за лицето М.Ј. и за уште едно лице од општина Василево, ве известуваме дека таква мерка „притвор“ не е определена спрема посочените лица, туку на истите им е врачена покана заради обавување на разговор и давање потребни известувања, стои во соопштението од СВР Струмица

Градоначалникот на општина Василево Марјан Јанев за Вистиномер изјави дека не било првпат да биде оцрнет и дискредитиран од одредени портали без да се слушне втората страна на приказната. Тој негираше дека бил приведен и дека тоа е директен атак врз неговата успешна работа

- „Запрепастен сум од жестината на нападите и клевети, за кои сметам дека е апсолутно апсурдно да ги коментирам и во овој специфичен период да подгревам нечии страсти. Најодговорно тврдам дека т.н информации што определени медиуми ги пласираат за мене и ги шират преку социјалните медиуми се целосни лаги и апсолутни невистини. Со чисто срце и разум целосно ги отфрлам и демантирам и притоа упатувам апел, лудилото да му отстапи место на разумот и конечно сите да престанат да ја трошат својата креативна енергија и потенцијал на лаги и клевeти туку на нешто позитивно и добро“, изјави градоначалникот Јанев, кој подвлече дека разрешницата ќе ја бара во рамките на институциите.

_____________________________________________________________________
Овој напис е изработен во рамките на Проектот за зголемување на отчетноста и одговорноста на политичарите и партиите пред граѓаните, Вистиномер, имплементиран од Метаморфозис. Написот e овозможен со поддршка на американската непрофитна фондација (NED - National Endowment for Democracy). Содржината на рецензијата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис и National Endowment for Democracy или нивните партнери.


Last modified on Четврток, 16 Јули 2020 - 21:49

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.