Грешка
  • JUser: :_load: Неможно вчитување корисник со id: 43

Во прилог на дебатата: Дали фашизмот е победен во Македонија

Сабота, 10 Мај 2014

Слики на срамот - Актуелната македонска неонацистичка иконографија

Додека светот го прославува 9 Мај, Денот на победата против фашизмот, македонските неонацисти се живи и здрави, фала на прашање и наголемо присутни на Фејсбук. На овие фотографии, овде собрани само по 7-8 минути пребарување, има се и сешто.
Она што ме плаши е што на овие страни како „лајкаџии“ ги гледам и некакви општински ли се, измислени ли се „организации“, „ограноци“, што ли се, на владејачката ВМРО-ДПМНЕ.
Она, пак, што најмногу ме боли кога е кога гледам фотографија на македонската војска во строј, окружена со слики на Рудолф Хес, Брејвик, фото од строј на германската нацистичка војска и слично.
Не можам да ви речам да уживате во овој албум, зашто тој претставува албум на нашиот срам. Но, тој треба да се види за да се знае современата македонска нацистичка иконографија и да може да се препознае за да и се спротивставиме. Таа е слична како и во другите европски земји: од класичната нацистичка, па се до современата неонацистичка, но прилагодена во македонски контекст (нацистички војник со претходното македонско знаме околу ракавот), кукасти крстови и стилизирани свастики, па дури и фотографија од срамниот дочек на нацистичката војска (ми се чини во Солун) приреден од страна на едно од екстремните крила на ВМРО, најверојатно она блиското на Ванчо Михајлов.

Ова е ФБ постот на еден граѓански активист, кој слободно истражувајќи по интернет за кратко време наишол на изненадувачки број на нацистички слики кои имаат и македонски симболи, како и ФБ групи со стотици следбеници. Еве дел од галеријата која ја приложил во контекс на својот пост.

Last modified on Сабота, 10 Мај 2014 - 05:18

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Реакција на Левица - Гевгелија

„Пратеничката Ангелина Петкова од ВМРО-ДПМНЕ наплатила 11.718 евра за патни

Повеќе

Отворен ден: „Учи паметно, работи стручно“ во Гевгелија

Средношколскиот училишен центар „Јосиф осифовски“ вчера одржа презентација на

Повеќе

Уапсени 7 поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ за продажба на плацеви на ЕВН

Седуммина поранешни функционери, но и членови на ВМРО-ДПМНЕ денеска се

Повеќе

Традиционален “Дојран Гурман фест” во Дојран

Од дамнина дојранската трпеза важи за специфична и со зачувани традиционални

Повеќе

Приведен грчки државјанин на Богородица

Редовните полициски контроли и во време на засилени патнички посети на

Повеќе

Заедничката литургија во Скопје на СПЦ и МПЦ-ОА - признаена автокефалноста на

Српската православна црква (СПЦ) на заедничка литургија во Соборниот храм

Повеќе

ПРЕС на ОО на СДСМ Гевгелија

Претседателот на Општинската организација на СДСМ Гевгелија Миле Атанасов

Повеќе

Ново игралиште „Емилија Динева “ во Дојран

Првиот донор на срце во државата, дојранчанката Емилија Динева ќе остане

Повеќе

Притвор за 35 годишен шверцер од Дојран

На 10 минути после полноќ, во текот на вчерашниот ден недела 22 мај лишен е од

Повеќе

Црквата „Св. Кирил и Методиј“ со богата програма за чествување на Сесловенските

Денот на браќата Кирил и Методиј, основоположниците на македонската и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.