Топ Новости

Полнети модри патлиџани

Недела, 09 Август 2020

Модриот патлиџан, или црн патлиџан, како што го нарекуваат жителите на југот е честа намирница во домаќинствата. Испржен, испечен, како летна салата со лукче. Традиоционално е присутен на трпезата и е лесен за варење, ги храни коските и мозокот, добро влијае на срцето, а богатството од состојки кои ги содржи се одлична превенција од анемија, велат стручњаците.
Вкусот Ви е познат, но ви предлагаме да вкусите нов рецепт, полнети модри патлиџани со шампињони и кашкавал.

Потребни состојки:
- 4 модри патлиџани
- 400 грама сечкани шампињон- мала чаша бело вино
- 2 лажици доматно пире
- 200 грама рендан кашкавал
- лук
- магданос
- 3-4 лаици маслиново масло
- сол
- бибер

Подготовка:
Се мијат модрите патлиџани, се сечат чушките, а се пресекуваат по целата нивна должина. Не се лупат. Се издлабнува средината од плодот на патлиџанот и се сецка на коцки.
Исецканите парчиња модар патлиџан од средината на плодот се пропржуват во тава, потоа се додаваат шампињоните, лукот. Пропрженото се полева да се динста со додавање на виното и зелениот исецкан магдонос.
Се додава маслиново масло, доматно пире и наведените зачини, по вкус.
Со оваа состојка се полнат издлабнатите патлиџани. Се стават во огноотпорен сад, или тавче за печење, и се печат во загреана рерна.
Пред крај од печењето се наросува ренданиот кашкавал.
За декорација може да поставите исечена кришка сирење и парче црвен патлиџан што ќе му додаде колорит на јадењето.

Добар апетит.


Last modified on Недела, 09 Август 2020 - 15:26

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.