Готвење со баба

Понеделник, 14 Септември 2020

Сте имале прилика како мали да помагате во кујната чекајќи да биде готова шампата за тортата па да го „измиете“ со прсти садот и ја излижете смесата од преостанатата залепена бела шеќерна смеса од прстите?
Е, на тоа ќе ве потсети овој мал помошник кој готви заедно со баба му. Не е проблем шампата. Проблем е што сака секоја состојка што се става во текот на подготовката на колачот тој да ја испроба со лижење на прстињата.
Значи, ако сакате да подготвите колач со помошник, сладокусец, пригответе ја работната маса и спремете се за чистење на кујната после сета работа. Колачите ќе ви бидат слатки, детулето задоволно што помагало, а и ќе се изнасмеете од милина.

Наздравје рецептот „Готвење со баба“.

Last modified on Понеделник, 14 Септември 2020 - 13:55

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Невреме во Македонија – ЦУК повикува на внимателност

Попладнево силно невреме беше забележано во Oхридско и во Пелагонискиот регион.

Повеќе

Реакција на Левица - Гевгелија

„Пратеничката Ангелина Петкова од ВМРО-ДПМНЕ наплатила 11.718 евра за патни

Повеќе

Отворен ден: „Учи паметно, работи стручно“ во Гевгелија

Средношколскиот училишен центар „Јосиф осифовски“ вчера одржа презентација на

Повеќе

Уапсени 7 поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ за продажба на плацеви на ЕВН

Седуммина поранешни функционери, но и членови на ВМРО-ДПМНЕ денеска се

Повеќе

Традиционален “Дојран Гурман фест” во Дојран

Од дамнина дојранската трпеза важи за специфична и со зачувани традиционални

Повеќе

Приведен грчки државјанин на Богородица

Редовните полициски контроли и во време на засилени патнички посети на

Повеќе

Заедничката литургија во Скопје на СПЦ и МПЦ-ОА - признаена автокефалноста на

Српската православна црква (СПЦ) на заедничка литургија во Соборниот храм

Повеќе

ПРЕС на ОО на СДСМ Гевгелија

Претседателот на Општинската организација на СДСМ Гевгелија Миле Атанасов

Повеќе

Ново игралиште „Емилија Динева “ во Дојран

Првиот донор на срце во државата, дојранчанката Емилија Динева ќе остане

Повеќе

Притвор за 35 годишен шверцер од Дојран

На 10 минути после полноќ, во текот на вчерашниот ден недела 22 мај лишен е од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.