Топ Новости

Палачинки со тиквичка

Петок, 25 Септември 2020

Во сезонската понуда се' уште се акуелни тиквичките.

Овој плод содржи многу мала количина коларии (17 калории на 100 грама) и затоа се препорачува во диети за слабеење. Освен тоа, тиквицата е природен диуретик, па во народната медицини се користи за исфрлување на вишокот течности од организмот, а се верува и дека го намалуваат холестеролот и ја прочистуваат крвта. Меѓу другите познати својства на тиквата е што ја подобрува и концентрацијата. Содржи значајни количини на витаминот Ц, што е најкорисен витамин за нашиот метаболизам и оджување на имунолошкиот систем.

Знаејки го сето ова, а и желбата да пробате нешто ново во вашата кујна, ви предлагаме да испробате нов рецепт за вашето семејство - „солени палачински од тиквици“.

Потребни состојки:

- 1 тиквичка
- 3 јајца
- 350 мл млеко
- 100 мл газирана вода
- 50 гр путер
- 250 гр брашно
- Сол и бибер

Начин на подготовка:
Излупете ја тиквичката и изрендајте ја. Посолете ја и оставете ја да отстои околу 20 минути, а потоа исцедете ја. Изматете ги јајцата во длабок сад и посолете. Може да додадете и други зачини по ваша желба.

Додадете брашно, млеко и газирана вода за да направите смеса за палачинки. Смесата треба да биде малку погуста. Ставете ја тиквичката во смесата и промешајте. Испржете ги палачинките, една по една, од двете страни.

Може да ги послужите со павлака, или да ги наполните со мелено месо па да ги запечете малку во рерна.  Верувајте и децата ќе сакаат да ги вкусат солените палачинки.

Добар апетит!

 

"""""""""""""""""""""""</p>"

Last modified on Петок, 25 Септември 2020 - 02:09

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.