Сеќавање: 13 години без Тоше

Петок, 16 Октомври 2020

Останаа во спомен само неговите песни и добрите дела по кои го паметат луѓето на кои им помогна, без мадиумски помпи, само широко отворено срце да помогне.

Денес се навршуваат 13 години од трагичната сообраќајна несреќа во која загина нашиот македонски и Балкански славеј, Тоше Проески. На 16 октомври 2007 година, кај местото Нова Градишка, во утринските часови Македонија остана во шок, а Балканот затечен - колку љубов и симпатии имало ова македонско момче кај пошироката публика секаде каде што престојувал, секаде каде се слушала неговата песна.

Погребен на Гумење мегу Крушевските великани, неговото почивалиште беше опсипано со цвеќиња, плишани мечиња, срциња кои му ги оставаа неутешните од болка негови фановите.

Сега, конечно пристигнуваат добри вести од Крушево и конечно се решава болното прашање - „Вечната куќа“ на Тоше е при крај, достојно место каде ќе почива.

- „Вечното почивалиште на поп-иконата и нашиот сограѓанин Тоше Тодор Проески беше неостварен сон на многу фанови и посетители на Крушево. Нашата цел беше да го изградиме тој вечен дом, што значи многу за нашата општина и нашата земја. Тоше Тодор Проески е поп икона не само во Крушево, тој е амбасадор на Крушево, амбасадор на нашата земја и покажа како да се заштити и одбрани нашата земја“, рече градоначалникот на Крушево, Томе Христоски.

Се реновира и манастирот „Свето Преображение“, за кој Тоше помогна да се изгради, каде што често спиеше. Просторијата во која спиеше Тоше беше недопрена. На стотина метри се наоѓа крст, поставен во чест на Тоше.

„Долги 13 години“

Сеќавањето за пејачот го чуваат и фановите и колегите. Тони Цетински се огласи на својот Инстаграм профил по повод оваа болна годишнина.
Тони објави колаж од постови во кои позира со Проески, со натпис „Засекогаш Тоше“.
Македонскиот актер и шоумен Игор Џамбазов пак во својот пост на Инстаграм потсети дека Тоше е повеќе од пејач, пример на човечност од која требаше сите да учиме.

“13 dugih godina” Sutra negdje u ovo vrijeme napustio si nas fizički ali samo fizički brate moj. Ne mogu vjerovati...

Posted by Tony Cetinski on Wednesday, October 14, 2020
View this post on Instagram

Тоше...

A post shared by Игор Џамбазов (@igordzambazov) on

Last modified on Петок, 16 Октомври 2020 - 13:29

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

Луксузниот воз „Golden Eagle Danube Express“ помина низ Гевгелија

Луксузно континентално патување за одбрани гости кои можат да платат билет кој

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.