Топ Новости

Врв на безобразие од Захариева

Понеделник, 16 Ноември 2020

Реакција на Ѓорѓи Спасов, македонски политичар, дипломат и универзитетски професор (кој бил Амбасадор на РМ во Бугарија 1994-1997) во врска со последната изјава на шефицата на бугарската дипломатија Захариева во однос на Македонија и приемот во ЕУ:

„Ние сме го славеле уште "диктаторот" Тито кој беше икона на антифашистичката борба, почитуван од цел свет и врвен демократ спореден не само со Тодор Живков туку и со многу современи политичари во Бугарија. И затоа, што сме го славеле Тито (кој ја измислил македонската нација) тие што го слават Царот Борис трети, кој беше на страната на фашизмот во Втората светска војна, не можеле да дадат согласност за почеток на преговори со ЕУ.

Тие се обидувале долго да не' убедат да разбереме што сакаат ама ние не сме биле способни да разбереме, или сме биле нешто како недозреани или малоумни.

И таа Захариева со широка цинична насмевка, не ширела говор на омраза.
А шири. И прави се' со сета камарила, да ни' се одмили членството во ЕУ и да ја претстави ЕУ како клуб на повластени нации во кој уцената на секој нивни член кон кандидатите за членство мора да се смета за врвна мудрост.
Но, ниту помислија така да се однесуваат кон почетокот на разговорите со Србија во чиј состав останаа "западните покраини" кои Хитлер исто така му ги даде на Царот ослободител да ги окупира и да воспостави бугарска администрација во време на Втората светска војна.

Ова срамно однесување на Бугарија е за жалење. А имаат толку многу умни и чесни интелектуалци кои според "умната" Захариева изгледа исто така не разбираат ништо“.

Автор: Ѓорѓи Спасов

 

Last modified on Понеделник, 16 Ноември 2020 - 13:00

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.