Топ Новости

Врв на безобразие од Захариева

Понеделник, 16 Ноември 2020

Реакција на Ѓорѓи Спасов, македонски политичар, дипломат и универзитетски професор (кој бил Амбасадор на РМ во Бугарија 1994-1997) во врска со последната изјава на шефицата на бугарската дипломатија Захариева во однос на Македонија и приемот во ЕУ:

„Ние сме го славеле уште "диктаторот" Тито кој беше икона на антифашистичката борба, почитуван од цел свет и врвен демократ спореден не само со Тодор Живков туку и со многу современи политичари во Бугарија. И затоа, што сме го славеле Тито (кој ја измислил македонската нација) тие што го слават Царот Борис трети, кој беше на страната на фашизмот во Втората светска војна, не можеле да дадат согласност за почеток на преговори со ЕУ.

Тие се обидувале долго да не' убедат да разбереме што сакаат ама ние не сме биле способни да разбереме, или сме биле нешто како недозреани или малоумни.

И таа Захариева со широка цинична насмевка, не ширела говор на омраза.
А шири. И прави се' со сета камарила, да ни' се одмили членството во ЕУ и да ја претстави ЕУ како клуб на повластени нации во кој уцената на секој нивни член кон кандидатите за членство мора да се смета за врвна мудрост.
Но, ниту помислија така да се однесуваат кон почетокот на разговорите со Србија во чиј состав останаа "западните покраини" кои Хитлер исто така му ги даде на Царот ослободител да ги окупира и да воспостави бугарска администрација во време на Втората светска војна.

Ова срамно однесување на Бугарија е за жалење. А имаат толку многу умни и чесни интелектуалци кои според "умната" Захариева изгледа исто така не разбираат ништо“.

Автор: Ѓорѓи Спасов

 

Last modified on Понеделник, 16 Ноември 2020 - 13:00

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

Тепачкa во Дојран и Валандово

Повторно нарушување на јавниот ред и мир во Дојран, овој пат во Стар Дојран.

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.